Turistləri müxtəlif əsrlərə aparan virtual reallıq kioskları istifadəyə verilib
Fransada yerləşən “Monument des Fraternisations” tarixi abidəsinin yanında “Timescope” layihəsi çərçivəsində virtual reallıq kioskları istifadəyə verilib. Layihə turistlərin vizual olaraq müxtəlif dövrlərə gedə bilmələri üçün real tarixi əhəmiyyətli yerlərin yaxınlığında virtual reallıq zonalarının yaradılmasını nəzərdə tutur.
techcult.ru saytının məlumatına görə, hazırda Fransada 15 belə kiosk əlçatandır. Onların hazırlanma sürəti texnologiyalar və ya investisiyalardan deyil, rəssam və dizaynerlərin işindən asılıdır. Belə ki, onlar arxiv şəkilləri, xəritə və təsvirlər əsasında tarixi yer və hadisələrin real üçölçülü modellərini yaradırlar.
Virtual reallıq kioskunun istifadəçiləri stasionar binoklların köməyilə ətraf yerlərin görünüşünün analogiyası üzrə virtual məkanları nəzərdən keçirə bilərlər. Kiosklar pis hava şəraitindən qorunur. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, layihə müəllifləri keçmişə ekskursiya ilə yanaşı, artıq gələcəyə virtual səyahətlər də yaradırlar.
“Timescope” texnologiyasını növbəti ilin başlanğıcında Las-Veqasda keçiriləcək “CES 2018” – Beynəlxalq elektronika sərgisi zamanı tam qiymətləndirmək mümkün olacaq. 2018-ci ilin sonunadək tanınmış turizm obyektlərinin yaxınlığında ən azı 100 belə kioskun istifadəyə veriləcəyi gözlənilir.

Возле исторического памятника «Monument des Fraternisations» (Монумент братания) в Невиль-Сен-Вааст на севере Франции открылась новая точка доступа в рамках проекта «Timescope». Он предполагает создание зон виртуальной реальности вблизи реальных исторически важных мест, чтобы туристы могли визуально перенестись в разные эпохи.
В настоящее время во Франции установлено 15 таких точек доступа. Скорость их появления зависит не от технологий или инвестиций, а от труда художников и дизайнеров. Они создают на основе архивных снимков, карт и описаний реалистичные трехмерные модели тех мест и событий, благодаря которым они стали известны.
Пользователи стойки виртуальной реальности могут осматривать виртуальные локации по аналогии с обзором окрестностей при помощи стационарных биноклей на небоскребах. Стойки выполнены в антивандальном формате и защищены от непогоды. Примечательный факт – помимо экскурсов в прошлое авторы проекта уже создают виртуальные путешествия в будущее.
В полном объеме технологии Timescope можно будет оценить во время выставки CES в Лас-Вегасе в начале следующего года. Ожидается, что к концу 2018-го в мире появится не менее 100 таких точек доступа возле популярных туристических объектов.