Cinayətkarlıqla mübarizə üçün bitkoin sahiblərinin bazası yaradılacaq
Bitkoinin anonimliyi və onun idarə olunması ilə bağlı çətinliklər bir çox ölkələrin hökumətlərini təşvişə salır. Bununla yanaşı, Avropa Parlamentinin deputatları da kriptovalyutanın köməyi ilə terrorizmin maliyyələşdirilməsi və ya pulların yuyulması ehtimalından narahatdırlar. Avropa Birliyinin deputatları mürəkkəb kriptovalyuta proseslərini nəzarət altında saxlamaq üçün bitkoin istifadəçilərinin vahid reyestrini yaratmağı təklif ediblər. Güman olunur ki, bu addım yuxarıda qeyd olunan problemləri qismən həll edə bilər.
hi-news.ru saytının sözlərinə görə, bu siyahı nə vaxtsa elektron birja xidmətlərindən istifadə edənlərdən və ya ona sərmayə qoyan şəxslərdən ibarət olacaq. Bundan başqa, kriptobirjalar üçün sərt idarəetmə çərçivələrinin daxil olunması təklif edilib. Bildirilir ki, birjalar müstəqil olaraq bütün şübhəli pul köçürmələri haqqında müvafiq yerlərə məlumat verə bilərlər.
İdarəetmənin sadələşdirilməsi məqsədilə hər pul kisəsi üçün müəyyən insana aid olan universal identifikatorun daxil edilməsi təklif edilir. Bununla məlumat bazasına giriş imkanına malik olan orqanlar kibercinayətkarlıqla daha effektiv mübarizə apararaq operativ informasiya əldə edə biləcəklər.

Анонимность биткоина, равно как и сложности с его контролем, волнуют правительства многих стран. Не стали исключением и депутаты Европарламента, озаботившиеся тем, что с помощью криптовалюты теоретически можно финансировать терроризм или отмывать деньги. Для того чтобы взять под контроль сложные криптовалютные процессы, депутаты ЕС предложили создать единый реестр пользователей Биткоина, выразив мнение, что данная мера может частично решить обозначенные выше проблемы.
Предполагается, что список будет состоять из тех людей, кто когда-либо пользовался услугами электронных бирж, обменников, майнил криптовалюту или инвестировал в неё. Кроме того, было предложено ввести жёсткие рамки контроля для криптобирж. Биржи, по их мнению, могли бы самостоятельно сообщать куда следует о всех подозрительных переводах денег.
Для простоты контроля предлагается ввести для каждого кошелька универсальный идентификатор, привязанный к определённому человеку — так органы, имеющие доступ к этой базе данных, смогут получать оперативную информацию, эффективнее сражаясь с кибепреступностью.