GIF-fayllar sosial şəbəkələrin milyonlarla istifadəçisi arasında populyarlıq qazanır. “BEAM Authentic” şirkətinin mütəxəssisləri bundan istifadə edərək “ağıllı” döş nişanı hazırlayıblar. Əslində onu döş nişanı adlandırmaq düzgün deyil. Çünki GIF-faylların ötürüldüyü AMOLED-ekrana malik elektron qurğudan söhbət gedir.
techcult.ru saytının məlumatına görə, ekranı 400x400 piksel təsvir ölçüsünə malik olan “BEAM” qurğusunun qalınlığı 10 mm, diametri isə 50 mm təşkil edir. O, gün ərzində tamamilə avtonom işləyə bilir. Qadceti işə salmaq üçün onu Bluetooth vasitəsilə smartfonla əlaqələndirmək lazımdır. Təsvirlər qurğuya həmin smartfondan yüklənir. Onun yaddaşına yüzlərlə statik və animasiyalaşdırılmış şəkillər yerləşir. Döş nişanını maqnitlərin köməyilə geyimə bərkitmək mümkündür.
Qurğunun daha bir funksiyası öncədən seçilmiş bir neçə abunəçiyə smartfonun koordinatlarının qeyd edildiyi həyəcan ismarıcının ötürülməsidir. Bunun üçün qadcetin düyməsini 10 saniyə sıxılmış vəziyyətdə saxlamaq lazımdır. “Ağıllı” qurğunun qiyməti 99 dollar təşkil edir.

Изобрели «умный» значок
Гифки пользуются бешеной популярностью у миллионов пользователей соцсетей. Этим воспользовались инженеры компании BEAM Authentic и создали «умный» значок под названием ВЕАМ. Впрочем, слово «значок» не вполне корректно, поскольку речь идет об электронном устройстве с AMOLED-экраном, на который передается поток GIF-файлов.
Экран ВЕАМ имеет разрешение 400 х 400 пикселей, толщина гаджета – 10 мм, диаметр – 50 мм. Значок полностью автономен и может работать от батареи в течение суток. Однако на этом автономность заканчивается. Чтобы ВЕАМ заработал, его необходимо связать со смартфоном через Bluetooth, откуда и будут скачиваться изображения. В памяти устройства помещается до сотни статических и анимированных картинок. К одежде значок крепится с помощью магнитных держателей.
Еще одна функция – передача тревожного сообщения, содержащего координаты смартфона, нескольким заранее выбранным абонентам. Для этого необходимо подержать кнопку устройства в нажатом состоянии 10 секунд. Цена «умного» значка ВЕАМ – 99 долларов, причем 3 доллара с каждого проданного значка перечисляются в одну из трех выбранных пользователем благотворительных организаций.