“IBM” süni intellekt proqramlarının hazırlanması üçün şəbəkəyə kod yerləşdirib
IBMşirkəti süni intellekt proqramları, çat-botlar, blokçeyn-sistemlər və bulud texnologiyalarının tez bir zamanda hazırlanması üçün Coder Community açıq platformasını istifadəyə verib.
“IBM” şirkəti istehsalçıların süni intellekt sistemlərinin yaradılması sahəsində layihələrin yerinə yetirilməsi haqqında müzakirələr apara və təlimatlar əldə edə biləcəkləri “IBM Coder Community” platformasının istifadəyə verdiyini elan edib. Burada proqramçılara müxtəlif proqramların bekend-məntiqi (backend logic) ilə yazılmış 120-dən çox kod şablonu əlçatan olacaq.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, platforma çərçivəsində daha bir pulsuz xidmət – botlar üçün kodları “Watson Conversation Service” texnologiyası əsasında tez bir zamanda yazmağa imkan verən “IBM Bot Asset Exchange” fəaliyyət göstərəcək. Sistem çərçivəsində bank, səhiyyə, fitnes, pərakəndə ticarət sahələri üçün 60 hazır dialoq interfeysi əlçatan olacaq. “IBM Bot Asset Exchange” sayəsində “Amazon Alexa” üçün korporativ çat-botları və səs proqramlarını daha sürətlə işə salmaq mümkün olacaq.
Bu platforma istehsalçılar arasında informasiya mübadiləsi məkanı olacaq. Güman olunur ki, IBM-in əsas məqsədi öz texnologiyası olan “IBM Watson” süni intellektinin yayılmasından ibarətdir.

IBM выложила в сеть код для разработки ИИ-приложений
Компания IBM запустила открытую платформу Coder Community для быстрого создания ИИ-приложений, чатботов, блокчейн-систем и облачных технологий. На ней будут доступны шаблоны с прописанной бэкенд-логикой.
IBM объявила о запуске платформы IBM Coder Community, на которой разработчики могут общаться и получать инструкции о том, как выполнять проекты в сфере создания систем искусственного интеллекта. В частности, программистам будут доступны более 120 шаблонов кода с прописанной бэкенд-логикой различных приложений. Каждый пакет поставляется с документацией, соответствующим репозитарием на Github и набором ресурсов для выполнения работы.
В рамках платформы будет действовать еще один бесплатный сервис — IBM Bot Asset Exchange, который позволяет быстро писать коды для ботов на основе технологии Watson Conversation Service. В рамках системы будут доступны 60 готовых диалоговых интерфейсов для банковской сферы, здравоохранения, фитнеса, розничной торговли. Благодаря IBM Bot Asset Exchange удастся быстрее запускать корпоративные чатботы и голосовые приложения для Amazon Alexa.
Помимо руководства, площадка станет местом общения и обменом информацией между разработчиками, говорит менеджер продукта IBM Watson Анамита Гуха. «Мы получили много отзывов о том, что разработчики заинтересованы в таком обмене», — говорит она.
Главный интерес IBM, скорее всего, состоит в распространении своей технологии искусственного интеллекта IBM Watson.
Индийская индустрия аутсорсинга стоит $154 млрд, и, в настоящее время претерпевает значительные перемены. Автоматизация привела к тому, что в ближайшие годы работу потеряет половина из 4 млн жителей страны, работающих в индустрии IT-услуг.