Çinin robot-tədqiqatçıları insanların əvəzinə Aya səyahət edəcək. Ayın tədqiqi üzrə bütün işlər avtomatik rejimdə aparılacaq. Çin Ay bazasının planına daxil olan tədqiqat işlərini özündə ehtiva edən “Ayın tədqiqi proqramları” insanların bilavasitə iştirakı olmadan keçiriləcək.
Çin Ay bazası tamamilə avtomatlaşdırılacaq ki, bu da Ayda araşdırmaları insanların həyatı üçün risk olmadan aparmağa imkan verəcək.
Çin avtomatlaşdırılmış Ay stansiyaları yaradaraq daha genişmiqyaslı və dərin tədqiqatlar apara biləcək. Bu haqda Şanxayda keçirilmiş Kosmik texnika sahəsində innovasiyalar üzrə VII Beynəlxalq konfransda məlumat verilib.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, artıq növbəti ildə Çin Ayın əks tərəfinə “Çanye-4” tədqiqat zondunu yerləşdirmək niyyətindədir. Onun ardınca isə məqsədi Ayın torpağının toplanması və Yer kürəsinə çatdırılması olan “Çanye-5” aparatı yola düşəcək.

Роботы-исследователи проведут исследования на Луне
Все работы по исследованию Луны будут проводиться в автоматическом режиме. Программы исследования Луны, включающие в себя высадку луноходов и исследовательские работы на имеющейся в планах китайской лунной базе, тоже будут проходить без непосредственного участия людей.
Будущая китайская лунная база будет полностью автоматизирована, что позволит проводить исследования Луны без риска для чьей-либо жизни. И если лунные миссии с участием людей всё-таки планируются, то явно не в ближайшее время.
Создав роботизированные лунные станции, Китай получит возможность проводить более масштабные и глубокие исследования. Об этом сообщили на 7-й Международной конференции по инновациям в области космической техники, проходившей в Шанхае.
Уже в следующем году Китай намерен посадить на обратную сторону Луны исследовательский зонд «Чанъэ-4», вслед за которым отправится аппарат «Чанъэ-5», задача которого — забор лунного грунта и последующая доставка его на Землю.