London Müasir İncəsənət Qalereyası “HTC” şirkəti ilə birgə yeni formatlı interaktiv sərgi təşkil edib. Sərgi ötən əsrin əvvəllərində Parisdə yaşayıb-yaradan italyan rəssam Amedeo Modilyaninin yaradıcılığına həsr edilib. Ziyarətçilər ekspressionistin rəssam atelyesini virtual reallıqda görmək imkanı əldə edəcəklər.
enciklopediya-tehniki.ru saytının məlumatına görə, layihə “HTC” şirkətinin yaradıcılıq və onun qavranılması üsullarını dəyişdirmək üçün nəzərdə tutulmuş “Vive Arts program” adlı geniş proqramının bir hissəsidir. Bu layihə üçün Modilyaninin əsərləri təsadüfi seçilməyib, çünki 1917-ci ildə Fransa hakimiyyəti onun sərgisini bağlayıblar. Orada ədəbsiz eksponatlar yer alırdı, rəssamın şəxsiyyəti bir-birinə zidd hisslər doğururdu. Modilyaninin atelyesinə virtual tur müasir tamaşaçının o zamankı xadimləri anlaması üçün təşkil edilib. Ziyarətçilər “Vivo” qarniturunun köməyilə rəssamın yaşayıb-yaratdığı dünyanı həm görə, həm də ona “toxuna” biləcəklər.
Virtual tur zamanı, həmçinin Modilyaninin son iki rəsm əsərinin addım-addım yaradılmasını izləmək mümkün olacaq. Bütün detallar tarixçilər və sənətşünaslarla diqqətlə razılaşdırılıb, rəqəmsallaşdırma zamanı o dövrün real predmetləri və sənədli şəkillərdən istifadə olunub. Sərgi növbəti ilin yazına qədər davam edəcək, virtual tur isə bir müddət sonra “Vivo” qarniturları üçün mağazada əlçatan olacaq.

Virtual exhibition will bring tourists to Paris in the 1920s
The London Gallery of Modern Art together with HTC organized an interactive exhibition of a new format. It is dedicated to the work of Amedeo Modigliani, an Italian rebel artist who lived and worked at the beginning of the last century in Paris. The last aspect, the conditions in the Expressionist workshop, visitors of the exhibition and will see in virtual reality.
This project is part of the extensive program "Vive Arts program" from HTC, which is designed to change the "ways of creativity and its perception", enciklopediya-tehniki.ru reports. Modigliani's works were chosen for this purpose for good, since in 1917 the French authorities closed the exhibition with a scandal. Painfully obscene there were exhibits, and the personality of the artist caused conflicting feelings. The virtual tour of Modiliana's workshop was organized to help the contemporary audiences understand. Visitors will also be able to "touch" the world of the artist's life with the help of the Vivo carnival.
During the virtual tour, it will also be possible to watch Modiliana's last two drawings step by step. All the details have been carefully coordinated with historians and artists, and during the digitalization, real-life objects and documentaries have been used. The exhibition will last until next summer and the virtual tour will soon be available at the store for Vivo.