Uxan şəhərində yaşayan çinlilər artıq şəxsiyyəti təsdiqləyən sənədlərin əvəzinə smartfonda xüsusi proqramdan istifadə edə bilərlər. Beləliklə, Uxan Çinin smartfonlarda vətəndaşların elektron identifikasiyasının sınaqdan keçirildiyi ilk şəhər olub.
psm7.com saytının məlumatına görə, İctimai Təhlükəsizlik Bürosu tərəfindən hazırlanmış proqramda 8 sənəd yer alır: ID-kart, milli pasport, Honkonq və Makaoya girişə icazə, Çin vətəndaşının pasportu, Tayvana girişə icazə, ev təsərrüfatlarının qeydiyyatı, yaşamaq üçün icazə sənədi və sürücülük vəsiqəsi.
Uxana köçən vətəndaşlar yaşayış yerlərini birbaşa proqram vasitəsilə yenidən qeydiyyata ala bilərlər. Bürodan bildirilib ki, avqust ayında proqram vasitəsilə yenidən qeydiyyata alınma prosesindən artıq 42 min tələbə keçib.
Xidmətdən istifadə etməyə başlamaq üçün proqramda ID-nömrəni göstərmək və sifətin skan edilməsi prosesini keçmək lazımdır. Proqramdan, həmçinin sürücülük vəsiqəsi almaq üçün imtahanların verilməsi, mehmanxanada qeydiyyat və ya yaşayış komplekslərinə giriş zamanı istifadə etmək mümkün olacaq.

Китайцы, проживающие в городе Ухань, теперь могут использовать специальное приложение на смартфоне вместо документов, удостоверяющих личность.
Приложение, разработанное Бюро общественной безопасности, вмещает в себя 8 документов: ID-карту, национальный паспорт, разрешение на въезд в Гонконг и Макао, паспорт жителя материкового Китая, разрешение на въезд в Тайвань, регистрацию домашних хозяйств, вид на жительство и водительские права
Ухань стал первым городом в Китае, где тестируют электронную идентификацию граждан на смартфонах.
Граждане, которые переселяются в Ухань, могут перерегистрировать место жительства прямо через приложение. В Бюро сообщают, что с августа процесс перерегистрации через приложение уже прошли 42 тыс студентов.
Чтобы начать пользоваться услугой, в приложении необходимо указать ID-номер, а затем пройти процесс сканирования лица.
Приложение также можно будет использовать при сдачи экзамена на водительские права, регистрации в отеле или доступе в жилые комплексы.