Çinlilərin DNT-si nəhəng məlumat bazasına daxil ediləcək
Nankində (Çin) 80 milyon insanın DNT-sinin müəyyənləşdirilməsi üzrə məlumat bazası yaradılacaq. Layihə ən geniş yayılmış xəstəliklərlə mübarizə üçün Big Data-dan istifadə etməyə imkan verəcək.
Səhiyyə və doğumun planlaşdırılması işləri üzrə Regional Komitənin nümayəndələrinin sözlərinə görə, Səhiyyə və Tibb üzrə Böyük Verilənlərin Dövlət Mərkəzinin bazasında 80 milyon insan, yəni Nankində yerləşən Szyansu əyalətinin əhalisi haqqında məlumatlar saxlanılacaq.
popmech.ru saytının məlumatına əsasən, bazadakı böyük verilənlərin ən geniş yayılmış xəstəliklərlə əlaqəli olan genetik mutasiyaların öyrənilməsi məqsədilə istifadə olunması planlaşdırılır.
Layihə çərçivəsində DNT-nin müəyyənləşdirilməsi ilə “Yangzi Group”, Cənub-şərq Universiteti və Nankin Tibb Universiteti məşğul olacaq. Məlumat bazası isə bir neçə il ərzində yaradılacaq.

В Нанкине будет создана база данных секвенированных ДНК 80 млн человек. Проект позволит использовать big data для борьбы с самыми распространенными заболеваниями.
Ценностью проекта станет его масштаб. В региональном Комитете по делам здравоохранения и планового деторождения говорят, что в базе Государственного центра больших данных по здравоохранению и медицине будет храниться информация о 80 млн человек, то есть населения провинции Цзянсу, в которой находится Нанкин.
Большие данные из базы планируется использовать для изучения генетических мутаций, которые имеют отношение к самым распространенным заболеваниям.
Секвенированием ДНК в рамках проекта будут заниматься Yangzi Group, Юго-восточный и Нанкинский медицинский университеты. А сама база данных будет создана в течение считанных лет.