Yaxın iki il ərzində Massaçussets Texnologiya İnstitutunun mühəndisləri avtomobilin avtodiaqnostikası sistemi üzərində işləri bitirməyi planlaşdırırlar. Bu kimi sistemlə təchiz edilmiş avtomobildə olan sürücü mobil proqram vasitəsilə maşına lazım olan təmir haqqında xəbərdarlıq, yürüş haqqında məlumat, detalların sıradan çıxmasının tarixinə dair vəziyyət haqqında hesabat əldə edəcək.
İstehsalçıların qiymətləndirməsinə görə, sistem minik avtomobillərinin sahiblərinin köhnəlmiş və nasaz detalların vaxtında əvəz edilməsi hesabına ildə orta hesabla 125 dollar qənaət etməsinə imkan verəcək; yük maşınları üçün bu rəqəm ildə 600 dollar təşkil edir. Hesablamaya avtomobilin qəfildən nasaz olması zamanı itirilmiş mənfəət daxil edilməyib.
naked-science.ru saytının məlumatına əsasən, prototipin sınaqları göstərdi ki, tənzimləyicilərdən daxil olan informasiyanın analizi üçün smartfonun prosessorunun gücü kifayətdir və yalnız diaqnostikanın bəzi növləri üçün kompüter lazımdır. Diaqnostikanın dəqiqliyi 90 faizi ötüb; bundan başqa, sistem heç vaxt mövcud olmayan problem haqqında məlumat verməyərək yanlış məlumatlandırma testindən də keçib.
Prototip yeni şinlərin səsi və vibrasiyasını, eləcə də dəyişdirilməyin lazım olduğu şinlərin səsini ayırd edir, hava filtri, işıqlar və yağ filtrini dəyişdirmək ehtiyacı haqqında xəbərdarlıq edir. Maşın təlimi alqoritmi məlumatları baza ilə müqayisə edir və diaqnoz qoyur. Mühəndislər sistemi yoxlamaq üçün avtomobilləri icarəyə götürüblər, onları lazımlı qəzalı vəziyyətə gətirərək diaqnoz qoyublar, sonra isə maşınları təmir edib geri qaytarıblar.
Qeyd edək ki, sistemin onun müəlliflərindən birinin əsasını qoyduğu “Data Driven” startapı vasitəsilə bazara çıxarılması planlaşdırılır.

MIT is working on a self-diagnosis system for machines
In the next couple of years, MIT engineers plan to finish work on the car's auto-diagnostic system. Caught in a car equipped with such a system, the driver will receive a report in the mobile application about the condition of the machine, notifications of necessary repairs, mileage data and breakage history.
According to the creators, the system will allow car owners to save an average of $ 125 a year due to the timely replacement of worn and defective parts; for trucks, this figure is $ 600 per year. The calculation did not take the lost profit in case of sudden car breakdowns.
Testing the prototype showed that to analyze the information coming from the sensors, enough power of the smartphone processor, and only for some types of diagnostics you will need a computer, naked-science.ru  reports.The accuracy of the diagnosis exceeded 90%; In addition, the system has passed a false positive test, never having stated a non-existent problem.
The prototype distinguishes between the sound and vibration of new tires and the sound of tires that it's time to change, warns of the need to replace the air filter, the plugs and the oil filter. The machine learning algorithm compares the data with the database and diagnoses it. To test the system, the engineers took cars for hire, brought them to the right emergency condition, diagnosed it, and then repaired the car and returned it.
To bring the system to market, engineers are assembled through the Data Driven startup, founded by one of the authors of the development, Joshua Siegel. About the development tells the site of the Massachusetts Institute of Technology.