Məlumatların saxlanılmasının unikal metodu hazırlanıb
Vaşinqton Universitetinin alimləri qeyri-adi informasiya daşıyıcısı – məlumatları bilavasitə paltara “köçürməyə” imkan verəcək “ağıllı” parça yaradıblar.
news.rambler.ru saytının məlumatına görə, perspektivli layihə texnologiya dünyasında çevriliş edə bilər. Çünki artıq informasiyanı saplarda saxlamaq mümkündür. Bu, məsələn, şəxsiyyətin təsdiq edilməsi üçün əlavə qadcet və qurğuların tətbiqinin tələb olunduğu zonalara giriş üçün lazım ola bilər. Yeni metod oktyabrın 25-də keçirilən elmi simpoziumda təqdim edilib. “Sap”ın bu xüsusiyyətləri hələ 2 il əvvəl kəşf edilsə də, texnologiya yalnız indi nəzəriyyədən təcrübəyə çevrilə bilib.
Vaşinqton Universitetinin professoru, layihənin rəhbəri Şyam Qollakotanın sözlərinə görə, bu üsul informasiyanın hesablanması metodlarını dəfələrlə ucuzlaşdırmağa imkan verəcək. Bunun üçün yalnız qiyməti çox da yüksək olmayan sadə maqnitometr lazım olacaq. Bu qurğu praktik olaraq, hər bir yeni smartfonda var.
Alimlər “ağıllı” parçadan başqa, məlumatları saxlaya biləcək düymə və digər aksessuarların da hazırlanmasını planlaşdırırlar.

Physics developed the unique method of data storage
A group of scientists from the University of Washington has created an unusual media - "smart fabric", which will "transfer" the data directly on clothes. More details - further in the news.
The project is very promising and can turn the world of technology, news.rambler.ru reports. After all, now you can save info on threads that can hold both electrical and magnetic charges. This can be useful, for example, to enter areas with limited access, where previously required the use of additional gadgets and identity verification devices. The novelty was presented on October 25 at a scientific symposium. By the way, similar properties of the "thread" were discovered a couple of years ago, but only now technology from theory could become a practice.
According to the project manager, Shyam Gollakota, (Professor of the University of Washington in the field of engineering sciences), this decision will make the methods of reading information much cheaper. For this, we need only a simple magnetometer, the cost of which is very low. Yes, and this device is present in almost every new smartphone.
In addition to developing "smart fabrics", scientists want to diversify the experiment and work on creating buttons, cufflinks and other accessories that can also store data.