Çində elastik displeylərin istehsalına başlanılıb
Çinin “BOE” şirkəti ölkədə üzvi işıq diodlu ekranların (OLED) istehsalına başlayıb. Beləliklə, Çin elastik displeylərin istehsalının həyata keçirildiyi Koreya Respublikasından sonra ikinci ölkə olub.
belta.by saytının məlumatına görə, OLED displeylərin ilk partiyası artıq “Huawei”, “Vivо”, “Xiaomi”, “ZTE” və əvvəllər analoji məhsulu “Samsung”dan satın alan digər Çin şirkətlərinə göndərilib.
“BOE” şirkətinin vitse-prezidenti Çjan Yun bildirib ki, displeylərin altıncı nəsil AMOLED (üzvi işıq diodlu aktiv matris) texnologiyasından istifadə edilməklə istehsalı şirkətin Çendu şəhərində yerləşən bazasında həyata keçirilir.
OLED ekran yüksək parlaqlıq, kontrastlıq, eləcə də kiçik qabaritlər və çəki daxil olmaqla, bir çox üstünlüklərə malikdir. Çin istehsalçısının məhsulunun qalınlığı 0,03 mm təşkil edir.
Ekspertlərin proqnozlarına əsasən, bükülən ekrana malik qurğular yaxın 1-2 ildə Çin bazarına çıxarıla bilər.

Китайская компания BOE объявила о запуске первой в стране линии по производству дисплеев на органических светодиодах. Таким образом Китай стал второй в мире страной после Республики Корея, где осуществляется серийное производство гибких дисплеев.
Первая партия OLED-дисплеев уже поставлена Huawei, Vivо, Xiaomi, ZTE и другим китайским компаниям, которым раньше приходилось закупать аналогичную продукцию у Samsung.
По словам вице-президента компании BOE Чжан Юя, производство дисплеев с применением технологии AMOLED (активная матрица на органических светодиодах) шестого поколения осуществляется на базе компании в Чэнду, административном центре провинции Сычуань на юго-западе Китая.
OLED-дисплей обладает многими преимуществами, включая высокую яркость, контрастность, а также меньшие габариты и вес. Толщина продукции компании - всего 0,03 мм.
Запуск второй подобной производственной линии в городе Мяньян провинции Сычуань запланирован компанией на 2019 год.
По прогнозам экспертов, в ближайшие год-два на китайский рынок могут поступить гаджеты со сгибающимся экраном.