Süni intellektin potensialı və əhəmiyyəti getdikcə artır. Belə ki, Almaniyada ilk dəfə Nəqliyyat Nazirliyi və Rəqəmsal İnfrastruktur Komissiyası tərəfindən avtonom avtomobillər üçün etik qaydalar toplusu hazırlanıb. Oxşar proseslər ABŞ-da və digər inkişaf etmiş ölkələrdə də müşahidə olunur.
techcult.ru saytının məlumatına əsasən, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində süni intellekt naziri vəzifəsi təsis edilib. Bu vəzifəyə 27 yaşlı Ömər Bin Sultan Əl-Olama təyin edilib.
BƏƏ-nin vitse-prezidenti, baş nazir Şeyx Məhəmməd Bin-Rəşid Əl-Maktum bu qərarın gələcəyin elm və texnologiyalarının inkişafında yeni mərhələ olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, dövlət uzun müddətdir ki, müasir texnologiyalara böyük həcmdə sərmayələr yatırır. Artıq yaxın vaxtlarda BƏƏ-nin paytaxtı Dubayda robot-polislər, 2030-cu ildə isə ölkənin yolları və səmalarında minlərlə avtonom yerüstü və uçan avtomobillər meydana çıxacaq. Yeni nazirin təyin edilməsi BƏƏ-nin süni intellekt sahəsində dünya liderləri sırasında olması üçün vacibdir.

United Arab Emirates appointed the world's first "Minister of Artificial Intelligence"
Every day the potential and importance of artificial intelligence grows. So in Germany for the first time in the world, the Commission of the Ministry of Transport and the Digital Infrastructure has developed a set of ethical rules for ... autonomous vehicles. Similar processes are observed in the US and other developed countries. However, at the moment the palm belongs to the UAE, where the post of Minister of Artificial Intelligence is established.
This position was approved by the 27-year-old Omar Bin Sultan Al-Olama - one of six newly appointed ministers, three of whom are women. According to the Vice-President of the United Arab Emirates, Prime Minister Sheikh Mohammed Bin-Rashid Al Maktoum, this decision represents a new stage in the development of skills, science and technology of the future.
The state has invested huge amounts of money in modern technologies for many years. Already in the near future in the capital of the Emirates - Dubai police robots will appear, and by 2030 on the roads of the country and in the sky - thousands of autonomous land and flying cars.
The appointment of the new minister, Sheikh Mohammed, commented: "We want the UAE to be among the world leaders in the field of artificial intelligence"