“Google”un süni intellekti proqramçıları üstələyib
Süni intellekt erası reallığı dəyişdirəcək və bəşəriyyətə mövcudluğun yeni səviyyəsinə nail olmağa imkan verəcək.
Bu haqda sərbəst şəkildə süni intellekt sistemləri yaradan alqoritmin hazırlandığı “Google” texnologiya korporasiyasının nümayəndələri bildiriblər. Belə ki, bu yaxınlarda proqramçılardan daha mükəmməl sistem yaradaraq öz istehsalçılarını belə təəccübləndirən “AutoML” layihəsi hazırlanıb.
“AutoML” şəkillərin kateqoriyalaşdırılması üçün alqoritm yaratdı. Bu, bizim aparıcı proqramçılarımız tərəfindən hazırlanmış alqoritmdən daha effektiv oldu. Qeyd etmək lazımdır ki, bu, olduqca sadə tapşırıqdır. “AutoML” isə öz üstünlüyünü təsvirlərdə obyektlərin nişanlanması üçün sistemin yaradılması kimi daha mürəkkəb alqoritmlərdə də göstərib”, deyə “Google” şirkətindən bildirilib.
planet-today.ru saytının məlumatına görə, mütəxəssislər “AutoML”in insanları geridə qoyduğu sahənin kifayət qədər mürəkkəb olduğunu söyləyiblər. “Google” proqramçılarının bəziləri bu sahədə işləməyə imkan verən təcrübəyə malikdir. Bu kimi mürəkkəb alqoritmləri hazırlamağı bacaran süni intellektin yaradılması mühüm praktiki nəticələrə gətirib çıxara bilər.

Эра искусственного интеллекта изменит привычную реальность и позволит человечеству достичь нового уровня существования — говорят представители технологической корпорации Google, в недрах которой был разработан приближенный к ИИ алгоритм, способный самостоятельно создавать ИИ-системы.
Речь идет о проекте AutoML, который недавно поразил своих же разработчиков, создав более совершенную систему, чем программисты-люди. В общем, от подобных новостей становится даже немного не по себе.
AutoML создал алгоритм для категоризации картинок, который оказался более эффективным, чем алгоритм, разработанный нашими ведущими программистами. Необходимо отметить, что это довольно простая задача, однако AutoML показал свое превосходство и в более сложных алгоритмах, например, в системе для маркировки объектов на изображениях", — отмечают в Google.
Область, в которой AutoML положил людей на лопатки, является невероятно сложной — заявляют специалисты, по словам которых, лишь незначительное число программистов "Гугла" обладает опытом, позволяющим работать в этой сфере. Поэтому создание ИИ, способного разрабатывать столь комплексные алгоритмы, может привести к потрясающим практическим результатам.