AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında AMEA Rəyasət Heyətinin 22 sentyabr 2017-ci il tarixli “Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatının əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsi” qərarından irəli gələn vəzifələrin icrası məqsədilə instituta həvalə olunmuş işlər müzakirə olundu.
İnstitutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov çıxış edərək bildirdi ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri”nə daxil olan “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”ndə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının, o cümlədən AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun qarşısına bir sıra vəzifələr qoyulmuşdur. Bununla bağlı Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, instituta həvalə edilmiş tapşırıqların icrası məqsədilə Fəaliyyət Planı hazırlanmışdır.
Alim qeyd olunan Strateji Yol Xəritəsinin “Biznesin iştirakı ilə texnoloji tədrisin yenilənməsi” prioriteti üzrə yerinə yetirilmiş işlər barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, “Texnoloji Təhsil Qrupu”nun yaradılması” istiqamətində informasiya texnologiyaları ixtisasları üzrə ali təhsili başa vuran məzunların həmin il ərzində müsabiqə əsasında işə götürülməsinin təmini işləri həyata keçirilmişdir.
R.Ələkbərov “Texnologiyaların tədrisində çatışmazlıqların araşdırılması və müvafiq təkliflərin irəli sürülməsi” istiqaməti üzrə İKT ixtisasları üzrə təhsil standartlarının araşdırılması, İKT-nin tədrisində çatışmazlıqların aradan qaldırılması və müvafiq təkliflərin işlənməsi, AMEA-nın magistrlərinə, doktorant və dissertantlarına İKT ixtisası üzrə tədris proqramına əlavə və dəyişikliklərin edilməsi ilə bağlı tədbirlərin görüldüyünü bildirdi.
Direktor müavini “İKT sahəsində bilik və bacarıqların artırılması, təhsil sistemində İKT-dən istifadə” prioriteti üzrə həyata keçirilən işlər haqqında da məlumat verdi. Alim bu prioritet üzrə “Daha yüksək İKT bilik və bacarıqların təmin edilməsi üçün rəqəmsal təhsilin inkişafı üzrə islahatların aparılması”, “Təkmilləşdirmə kurslarının təşkil edilməsi”, “Bilik və bacarıqların qiymətləndirilməsi” istiqamətlərində işlərin icra olunduğunu qeyd etdi.

Strategic Road Map tasks were discussed
At the meeting of the Scientific Council of the Institute of Information Technology of ANAS, the work carried out by the Institute for the execution of the tasks arising from the decision of the Presidium of ANAS dated 22 September 2017 "Strategic road map on the key sectors of the economy of the Republic of Azerbaijan" was discussed.
“In the "Strategic Road Map on Development of Telecommunication and Information Technologies in the Republic of Azerbaijan", which includes "Strategic Road Map on National Economy and Main Sectors of the Economy", approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, a number of tasks were submitted to the Institute of Information Technology of ANAS, Deputy Director for Technology, PhD Rashid Alakbarov noted.
The scientist briefed on the work done on the "Modernization of Technology Education with Business Participation" of the "Strategic Road Map". He noted that the creation of the "Technology Education Group" was carried out in order to ensure that graduates who completed higher education in information technologies were hired on a competitive basis in the same year.
measures have been taken on  Investigating educational standards on ICT specialties in the field of "Investigating shortcomings in teaching technology and proposing appropriate proposals", Elimination of shortcomings in ICT teaching and development of relevant proposals, Additions and amendments to the ICT training program for masters, doctoral and Ph.D students of ANAS, R. Alakbarov said.
The Deputy Director also informed about the work carried out on the topic "Increasing knowledge and skills in the field of ICT, using ICT in the education system". The scientist pointed out that work on "Improving digital education for higher ICT skills and knowledge", "Improvement courses", "Knowledge and skills assessment" are being pursued.