Tanınmış avtomobil şirkəti “Ford” “Strawberry Energy” startapı ilə birlikdə “ağıllı” şəhər üçün “ağıllı” skamyalar – “Ford Smart Benches” layihəsini hazırlayıb. Bu skamyalar piyadalara simsiz İnternetdən istifadə və elektron qurğuları enerji ilə doldurmaq imkanı verəcək.
vladtime.ru saytının məlumatına görə, hələ ki, yalnız London küçələrində quraşdırılacaq skamyalar günəş batareyaları ilə işləyəcək və onlardan istifadə tamamilə ödənişsiz olacaq. “Ağıllı” skamyalar, həmçinin havanın temperaturu və rütubətliyini ölçə, atmosferdə karbon qazının konsentrasiya səviyyəsi barədə məlumat verə biləcək. Bu məlumatlar hökumət orqanları, alim və piyadalar üçün faydalı olacaq.
“Ford Smart Benches”in köməyilə Britaniyanın xeyriyyə təşkilatlarına ianə göndərmək mümkün olacaq. “Ağıllı” skamyalar vasitəsilə toplanmış vəsait “Ford Motor Company Fund” xeyriyyə fondu tərəfindən iki dəfə artırılacaq.
Qeyd edək ki, Londonda artıq 20 “ağıllı” skamya quraşdırılıb və layihənin birinci mərhələsində daha 20 yeni “Ford Smart Bench” quraşdırılacaq.

Появятся "умные" скамейки
Автомобильная компания Ford позаботится о людях, которые ходят по Лондону пешком. Вместе со стартапом Strawberry Energy автостроители разработали проект Ford Smart Benches - "умные" скамейки для "умного" города.
Ford Smart Benches можно пользоваться совершенно бесплатно. Они будут работать за счёт солнечных батарей. Помимо зарядки гаджетов и выхода в сеть через Wi-Fi, hi-tech скамейки смогут замерять уровень шума, температуру и влажность воздуха, и сообщать о том, какой процент углекислого газа содержится в окружающей среде. Эти сведения пригодятся властям, учёным и простым лондонским пешеходам.
С помощью Ford Smart Benches будет можно пожертвовать деньги британским благотворительным организациям. Всё, что удастся собрать посредством "умных" скамеек, будет вдвое увеличено за счёт собственных средств благотворительного фонда Ford Motor Company Fund.
По словам Милоша Милисавлевича, представителя Strawberry Energy, новые скамейки помогут лондонцам получать большее удовольствие от прогулок пешком. В Лондоне уже установлено 20 hi-tech скамеек. Ещё 20 новых Ford Smart Bench будут установлены на первом этапе проекта от Ford и Strawberry Energy.