25 Sentyabr 2017 - 11:17 | Maraqlı məlumatlar
“Microsoft” şirkətinin həmtəsisçisi Bil Qeyts gərəksiz mürəkkəb kombinasiya olan Control+Alt+Delete üçün təəssüf hissi keçirdiyini bildirib. Bu klaviş Windows-a giriş və ya məsələlər dispetçerinin işə salınması üçün istifadə olunur.
Şirkət rəhbəri Bloomberg Global Business Forum-da bu ideyanın uğurlu olmadığını bildirib: “İnsanlar keçmişə qayıda və risk etmədən öz həyatında xırda şeyləri dəyişdirə bilmirlər. Lakin mənim imkanım olsaydı bu kombinasiyanı bir düyməylə əvəz edərdim”
hitech.vesti.ru saytının məlumatına görə, B.Qeyts əvvəllər də Control+Alt+Delete kombinasiyasının uğursuz olduğunu etiraf etmişdir. Onun sözlərinə görə, IBM üçün klaviaturanı layihələşdirən şəxs Windows-a bir düymə ilə daxil olmaqdan imtina edərək öz qərarını dəyişməmişdir. Bu səbəbdən biz sistemi aşağı səviyyədə proqramlaşdırmalı olmuşduq, bu, səhv idi.
Qeyd edək ki, Ctrl+Alt+Del kombinasiyasının müəllifi IBM-in mühəndisi Devid Bredlidir. Əvvəlcə klaviş fərdi kompüterlərin yenidən işə salınması üçün nəzərdə tutulmuşdur.   Buna görə düymələr bir-birindən uzaq yerləşdirilmişdir ki, onlara bir əllə təsadüfən basmaq mümkün olmasın.  Proqramçılar üçün nəzərdə tutulmuş bu komanda hazırda Windows-da ən məşhur klavişlərdən biridir.

Билл Гейтс пожалел о комбинации клавиш Ctrl+Alt+Delete
Соучредитель Microsoft Билл Гейтс выразил сожаление за излишне сложную комбинацию клавиш Control+Alt+Delete, которая использовалась для входа в Windows или запуска диспетчера задач. На бизнес-форуме Bloomberg Global Business Forum основатель компании заявил, что не считает эту идею удачной, и при возможности заменил бы сочетание одной кнопкой.
"Вы не можете вернуться в прошлое и изменить мелочи в своей жизни, не подвергая другие вещи риску, — сказал Гейтс. — Конечно, если бы я мог внести правку, я бы назначил эту операцию на одну клавишу".
Сооснователь Microsoft и ранее признавал комбинацию Control+Alt+Delete ошибочной. По его словам, "парень, который проектировал клавиатуру для IBM", настоял на своем решении, отказавшись назначать функцию входа в систему на одну клавишу. "Так что нам пришлось запрограммировать ее на низком уровне — и это было ошибкой", — говорил Гейтс.
Сочетание Ctrl+Alt+Del придумал инженер IBM Дэвид Брэдли. Первоначально оно служило для перезагрузки ПК, поэтому кнопки расположены далеко друг от друга, чтобы на них нельзя было нажать случайно, одной рукой. Эта команда, предназначавшаяся для программистов, впоследствии стала одной из самых известных в Windows.