“McAfee” şirkətinin kibertəhlükələr üzrə ekspertləri İnternet aləmində ən təhlükəli personajın şəxsiyyətini açıqlayıb. Bu haqda “Associated Press” agentliyi məlumat yayıb.
Bu, 2013-cü ildən bugünədək heç bir albom təqdim etməyən, lakin İnternetdə öz adına müntəzəm olaraq zərərverici məzmunlu kontent yayan kanadalı məşhur müğənni Avril Lavindir.
McAfee mütəxəssislərinin apardığı təhlilin nəticələrinə görə, kibercinayətkarlar təhlükəli proqram təminatlarını əsas etibarilə, məhz pop müğənnilərin adı ilə bağlı olan materiallarda yerləşdirirlər. Beləliklə, Avril Lavin “ən zərərverici” məşhur olub. Axtarış sistemlərinin bu müğənninin pulsuz MP3-lərinin sorğusu üzrə istifadəçilərə verdiyi istinadlar 22 faiz ehtimalla virus olan saytlara gətirib çıxarır. Qeyd olunur ki, müğənninin mahnıları ilə maraqlanmayan və onun yalnız şəkillərinə baxmaq üçün sayta daxil olan istifadəçilərin təhlükəli virusa rast gəlmək ehtimalı 14,5 faizdir.
İlin ən “təhlükəli” məşhurlarının siyahısına, həmçinin müğənnilər Bruno Mars, Zeyn Malik, Selin Dion, Keti Perri və Beyons da daxil olublar.
lenta.ru saytının məlumatına görə, Avril Lavin McAfee-nin illik top siyahısında birinci yeri tutmuş ilk qadın-musiqiçidir. Ötən ilin lideri məşhur komediya ustası, stəndapçı Emi Şumer, 2015-ci ilin lideri isə hollandiyalı musiqiçi Armin van Buuren olmuşdur.

The most dangerous person on the Internet is named
Experts in the field of cyber threats from the company McAfee revealed the identity of the most dangerous character on the entire Internet. This is reported by the Associated Press.
The main villain was the Canadian singer Avril Lavigne, who did not release albums since 2013, but regularly delivers malicious content to the network on behalf of herself.
According to the results of the analysis conducted by McAfee specialists, it is in materials related to the name of the pop-punk singer that cybercriminals often place unsafe software. Avril Lavigne became the most malicious celebrity since the links that the search engine gives to users on request of its free MP3, with a probability of 22 percent will lead to a viral site. For a user who is not interested in recordings, but prefers flipping photos of the singer, the danger of catching the infection is reduced to 14.5 percent.
The list of the most toxic celebrities of the year also included singers Bruno Mars, Justin Bieber and Zane Malik, singers Celine Dion, Katy Perry, and Beyonce. Avril Lavigne is the first female musician to take first place in the annual McAfee top. Last year, the leader was the stand-comedian Amy Schumer, and in 2015 - the Dutch DJ Armin van Buuren.