Massaçusets Texnologiya İnstitutu (MTİ) və Pittsburq Universitetinin alimləri elmi işlərdə tez-tez “Vikipediya”dakı məqalələrə istinadların olması təcrübəsini elm üçün faydalı hesab ediblər.
hitech.newsru.com saytının məlumatına görə, alimlər tədqiqatın gedişatında doktorantlara elmlə bağlı, “Vikipediya”da olmayan bir neçə məqalə hazırlamağı tapşırıblar. Hazırlanmış materialların yarısı onlayn-ensiklopediyada yerləşdirilib. Bir müddət sonra onlar müəyyən ediblər ki, “Vikipediya”ya yüklənmiş məqalələr digər tədqiqatçıların elmi işlərində minlərlə baxış və istinad alıb.
“Nəticələr onu göstərir ki, elmi biliklərin əlçatan mənbələrdə nəşri elmin inkişafının iqtisadi effektiv üsuludur. Bu, elmi informasiyanın ənənəvi mənbələrinə girişə malik olmayanlar üçün xüsusilə faydalıdır”, – deyə tədqiqatın müəllifləri qeyd edirlər.
İşin həmmüəlliflərindən biri, MTİ-in professoru Nil Tompsonun sözlərinə görə, tədqiqat həmçinin göstərdi ki, “Vikipediya” alimlər tərəfindən məqalələrin yazılışı zamanı istifadə olunmaqla yanaşı, onların elm haqqında necə yazdığına da təsir edir.
“Vikipediya” yalnız elmdə nə baş verdiyi haqqında qeydlərdən ibarət deyil. O, həm də elmi formalaşdırmağa kömək edir”, – Tompson bildirir.

"Ученые признали "Википедию" полезной для продвижения науки"
Ученые из Массачусетского технологического института (MIT) и Питтсбургского университета пришли к выводу, что в научных работах все чаще появляются ссылки на статьи из "Википедии", и признали эту практику полезной для науки.
В ходе исследования ученые поручили аспирантам подготовить несколько связанных с наукой статей, которых не было в "Википедии". Половину подготовленных материалов опубликовали в онлайн-энциклопедии, а половину – нет. Через некоторое время они обнаружили, что загруженные в "Википедию" статьи получили тысячи просмотров и ссылок в научных работах других исследователей.
"Результаты свидетельствуют о том, что публикация научных знаний в доступных источниках является экономически эффективным способом продвижения науки. Это особенно полезно для тех, кто не имеет доступа к традиционным источникам научной информации", - отмечают авторы исследования.
При этом по словам одного из соавторов работы, профессора MIT Нила Томпсона, исследование также показало, что "Википедия" не просто используется учеными при написании статей, но и влияет на то, как они пишут о науке.
"Википедия" - это не просто записи о том, что происходит в науке. Она помогает формировать науку", - считаеь Томпсон.