06 Sentyabr 2017 - 14:40 | Texnoloji yeniliklər
İdeya hərəkət etməkdə çətinlik çəkən yaşlı insanlar və azhərəkətli insanların həyatını asanlaşdırmağı nəzərdə tutur.
“Panasonic” şirkəti bu günlərdə Almaniyanın paytaxtı Berlində keçirilən “IFA 2017” sərgisində olduqca maraqlı yeniliyi – avtomatlaşdırılmış soyuducunu təqdim edib.
Avtomatik hərəkət edən aqreqat səs komandalarına cavab vermək bacarığına malikdir. Məsələn, evin sakini soyuducunu yanına çağıra, lazım olan qida və ya içki məhsullarını götürə və qurğunu stasionar mövqeyinə geri göndərə biləcək.
3dnews.ru saytının məlumatına görə, qurğu sensor dəstiylə təchiz edilib ki, bu da hərəkət zamanı gözlənilmədən yaranan maneələr, əşya və ya ev heyvanları ilə toqquşmanın qarşısını almağa kömək edir.
Robot-soyuducu hələ ki, yalnız prototip şəklində mövcuddur. “Panasonic”in mütəxəssisləri avtomatik hərəkət edən aqreqatın müxtəlif variantlarının hazırlanması üzərində çalışırlar. Qidanın tez bir zamanda isidilməsi üçün korpusun yuxarı hissəsinə qızdırıcı panelin inteqrasiya edilməsi də şirkətin gələcək üçün nəzərdə tutduğu yeniliklərdəndir.
IFA 2017 sərgisi çərçivəsində Panasonic-in mətbəx zonasında, həmçinin qril və buxarlı yeni invertor mikrodalğalı soba, güclü blender, MK-F800 mətbəx kombaynı və digər yeniliklər təqdim edilib.

06 September 2017 - 14:40 | Technological innovations
The company Panasonic presented at the exhibition IFA 2017, which these days is held in Berlin (Germany), a very interesting novelty - a robotic refrigerator.
Self-propelled unit is able to respond to voice commands. The dweller of the dwelling, for example, can call the refrigerator to himself, take necessary food or drinks and send the device back to a stationary position. The novelty is equipped with a set of sensors that help during the movement to avoid collisions with objects of the interior or collision with unexpectedly arisen obstacles, for example, on domestic animals.
The idea is to make life easier for older people who are difficult to move around, as well as for less mobile citizens.
While the robot-refrigerator exists only in the form of a prototype. Panasonic is now considering various versions of the self-propelled unit. In particular, one of the options can be the integration of the heating panel into the upper part of the housing for rapid heating of food.
In the Panasonic kitchen area, IFA 2017 also features a new inverter microwave oven with grill and steam, a powerful blender, a MK-F800 food processor, bread bakery with the ability to bake gluten-free bread and other novelties.