ABŞ fizikləri adi AA-batareyaların enerjisindən istifadə edərək ən sərt arktik temperaturda belə normal temperatura qədər qızmaq imkanına malik nanomaterial yaradıblar. Alimlər ABŞ ordusunun sifarişinə əsasən hazırlanmış bu materialı Vaşinqtonda ABŞ Kimya Cəmiyyətinin illik görüşündə təqdim ediblər.
popmech.ru saytının məlumatına görə, alimlərin hazırladığı pambıq parça nisbətən zəif AA-batareyaları və ya qol saatının qidalanma elementindən istifadə edərək özünü 37 dərəcə Selsiyə qədər cəmi bir dəqiqə ərzində qızdıra bilir. Bu parçadan hazırlanmış əlcəklər yun, dəri və ya sintetik analoqlarına nisbətən çox yüngül və daha incə olacaq ki, bu da əsgərlərə yükləri daha yaxşı daşımağa və döyüşdə özünü daha yaxşı göstərməyə imkan verəcək.
Alimlərin sözlərinə görə, əlcəkdə istifadə olunmuş nanosaplar bir neçə yuyulma və digər ağır mexaniki yüklənmələrə dözümlüdürlər.
Hazırda bu kimi “nanoparçaların” pambıq parçaya nisbətən yüklənməyə daha çox dözümlü olan sintetik analoqlarının hazırlanması üzərində araşdırmalar aparılır.
Gələcəkdə istənilən iqlim şəraitinə uyğun bu kimi parçalardan digər geyimlərin hazırlanması da nəzərdə tutulur. Güman olunur ki, belə parça ABŞ ordusu ilə yanaşı, ekstremal istirahət həvəskarları üçün isti geyim istehsalçıları tərəfindən hazırlana bilər.

Scientists created the first Arctic "nano-gloves" for the US Army
American physicists have created nanomaterials that can be heated to comfortable temperatures even in the harshest Arctic weather, using the energy of a conventional AA-battery. This material, commissioned by the US Army, scientists presented at the annual meeting of the American Chemical Society in Washington.
Using both of these ideas, scientists created a cotton cloth that can heat itself up to 37 degrees Celsius in just a minute, using a relatively weak AA-battery or battery from the wristwatch, popmech.ru reports.  Gloves made of such a fabric will be much lighter and thinner than their woollen, leather or synthetic counterparts, which will allow soldiers to better transfer loads and manifest themselves in combat.
According to scientists, nanowires can withstand several washes and other heavy mechanical loads, which allows using such warm clothing under "combat" conditions. Now D'Angelo is trying to create synthetic analogues of a similar "nanomaterial" that would be more resistant to the load than cotton, and try to combine it with another nanomaterial, particles of a hydrogel from polyethene glycol that absorbs water and other sweat components well. Their combination, as the scientists hope, will make similar gloves and other clothes from such a fabric compatible with any climatic conditions.
In the future, as scientists believe, this fabric can be used not only in the US Army but also manufacturers of warm clothes for civilians and lovers of extreme rest.