Yeni qurğu orqanları bir toxunuşla müalicə edir
Amerika tədqiqatçıları pasiyentin bədənində sinir lifləri və qan damarlarından bütöv orqanlara qədər hüceyrələrin istənilən növünü yaratmağa imkan verən “Tissue Nanotransfection” (TNT) adlı yeni texnologiyanı təqdim ediblər.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, Ohayo Dövlət Universitetinin alimləri əzaları zədələnmiş siçan və donuzlar üzərində təcrübələr aparıblar. Sınaq zamanı dəri hüceyrələri damar hüceyrələrinin funksiyasını yerinə yetirsin deyə, onlar yenidən proqramlaşdırılıb. İki həftə davam edən sınağın sonunda heyvanların əzalarında olan qan damarları düzgün fəaliyyət göstərməyə başlayıb.
Tədqiqat müəlliflərindən biri olan Çandan Sen bildirib ki, dəri bütün toxuma və orqanlar üçün elementlər mənbəyi ola bilər. Hüceyrələrin çevrilməsi prosesi cəmi bir saniyəyə baş verir. TNT iki komponentli texnologiyadan ibarətdir. Bioloji “konverter” dəri hüceyrəsindən istənilən digər hüceyrəni yaradır, sonra o, nanoçipin köməyilə orqanizmə çatdırılır. Qurğu hüceyrələrin çevrilməsi prosesini 98 faiz müvəffəqiyyətlə həyata keçirib.
Prosedur qeyri-invazivdir və texnologiya hər hansı laboratoriya proseduru tələb etmir. Yeni hüceyrələr pasiyent tərəfindən hiss olunmayan zəif elektrik enerjisi sayəsində tətbiq edilir. Alimlər 2018-ci ildə texnologiyanı insanlar üzərində sınaqdan keçirməyi planlaşdırırlar.

08 August 2017 - 09:40 | Interesting information
American researchers have introduced a new technology Tissue Nanotransfection (TNT), which allows generating any type of cells in the patient's body from nerve fibres and blood vessels to whole organs. A description of the development can be found in the journal Nature Nanotechnology.
Scientists from the University of Ohio conducted experiments in mice and pigs with injured limbs. During the work, they were able to reprogram the skin cells in such a way that they began to function as vascular cells. The whole experiment lasted two weeks, by the time of its termination the blood vessels in the limbs of the animals functioned properly.
Chandan Sen, one of the authors of the study, said that the skin can be a source of elements for all tissues and organs and the process of cell conversion takes only one second. TNT is a two-component technology. The biological "converter" makes from the skin cells any other cell, which is then delivered to the body with the help of a nanochip. In 98% of cases the device successfully coped with the transformation of cells.
The technology does not require any laboratory procedures, and the procedure itself is non-invasive. New cells are introduced due to a weak electrical charge, which is practically not felt by the patient. In 2018, scientists plan to test the technology on people.