Barmaq izləri skaneri ekranında olan ilk smartfon
Çinin “Vivo” şirkətinin yeni smartfonu haqqında məlumatlar mətbuata sızıb. Bildirilir ki, qadcetin ilkin nümayişi zamanı çəkilmiş foto təsadüfən “Twitter”in Çin analoqu olan “Weibo” sosial şəbəkəsinə düşüb.
psm7.com saytının məlumatına görə, qadcet alıcılara fotoda olduğu kimi təqdim edilərsə, o, barmaq izləri skaneri korpusun panelində deyil, şüşənin altında olan ilk smartfon olacaq.
“Vivo XPlay 7” adlı qurğunun hazırlanmasında “Qualcomm” şirkətinin məhsullarından istifadə ediləcək. Belə ki, bu şirkətlə Çin istehsalçısının əməkdaşlığı haqqında daha əvvəl məlumat verilmişdi. İyun ayında keçirilmiş “Mobile World Congress Shanghai 2017” konfransında şirkətlər barmaq izlərinin skan edilməsi üzrə innovativ qurğunu – “Qualcomm Snapdragon Sense ID” təqdim ediblər. Bu qurğuda istifadə olunmuş sensorlar barmaq izlərini şüşə və metaldan tanımağa, həmçinin hərəkətdə olan barmaqların yastıqlarının naxışlarını müəyyən etməyə imkan verir.
Nümayiş zamanı çəkilmiş fotolardan görünür ki, “Vivo XPlay 7” minimal çərçivələrə malik tam ekranla təchiz edilib, qurğunun kənarları isə bükülüb. Daha əvvəl yeni smartfonun 2017-ci ilin 4-cü rübündə satışa çıxarılacağı barədə məlumat verilmişdi.

Biometrics in a new light: a smartphone with a fingerprint scanner on the screen
Yesterday, August 2, the press leaked data on the new smartphone of the Chinese company Vivo. It is reported that the photos from the preliminary presentation of the gadget accidentally fell into the Chinese analogue of Twitter - Weibo.
If the gadget is presented to buyers in the form as in these photos, it can be the first smartphone that will place the fingerprint scanner under the glass, instead of placing it on the panel of the case.
It is expected that a device called Vivo XPlay 7 will use Qualcomm's new gadget.
The cooperation of the Chinese manufacturer with this company has already been known before. So, in June at the conference Mobile World Congress, Shanghai 2017 companies introduced an innovative solution for fingerprint scanning - Qualcomm Snapdragon Sense ID. The sensors, which are used in this solution, allow you to recognize prints through glass and metal. And also to identify the pattern of the pads of the fingers in motion.
The pictures taken from the presentation show that the smartphone is equipped with a full-screen display with minimal frames, and the side faces of the device are curved. Earlier it was reported that the new device will go on sale in the fourth quarter of 2017.