“Google” robot-jurnalistlərə vəsait ayırır
“Google Digital News Initiative” proqramı Böyük Britaniyanın “The Press Association” xəbər agentliyinin həyata keçirdiyi “Reporters and Data and Robots” (RADAR) layihəsinin hazırlanmasına 800 min dollar vəsait ayırıb. Layihənin məqsədi İnternetdən toplanmış məlumatlar əsasında müstəqil olaraq məqalə yazan robot-jurnalistləri bir araya gətirməkdir.
RADAR artıq növbəti ildə istifadəyə veriləcək. Güman edilir ki, hər ay botlar 30 minə qədər məqalə yaradacaqlar. Hazırda layihənin yaradılması üzərində tibb, baş verən hadisələr, siyasət və bir çox digər sahələr haqqında məlumatın toplanması üzrə botların avtomatlaşdırması üzərində iş aparılması vəzifəsini icra edən beş insan işləyir.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, RADAR onlayn-nəşrlərə maraqlı kontentin yaradılmasında kömək edə biləcək ki, bu da öz növbəsində, saytlara əlavə auditoriya cəlb etməyə və reklamdan gəlir əldə etməyə imkan verəcək.
“The Press Association”ın redaktoru Pit Klifton qeyd edib ki, peşəkar jurnalistlər işsiz qalmayacaqlar, lakin botlar ən peşəkar kollektivin belə öhdəsindən gəlməkdə çətinlik çəkdiyi xəbərlərin həcmini əhəmiyyətli dərəcədə artırmağa kömək edəcəklər.
Hazırda botlar nəhəng KİV-lərdə fəaliyyət göstərsələr də, onların yazılarını redaktə etmək və faktları yenidən yoxlamaq tələb olunur. Çünki proqramlar hər zaman həqiqi xəbəri zarafatdan ayıra bilmir. Buna görə də ona insanın nəzarəti vacibdir.

GOOGLE INVESTED IN JOURNALIST ROBOTS
The program Google Digital News Initiative has invested 800 thousand dollars in the development of the project Reporters and Data and Robots (RADAR), which is conducted by the British news agency The Press Association. The essence of the project is to unite the robotic journalists who will independently write articles based on the information gathered on the web.
RADAR will be launched next year. It is assumed that the monthly bots will generate up to 30 thousand posts. At the moment, five people are working on the project, whose tasks include debugging automation of bots to collect information about medicine, incidents, politics and many other areas.
It is assumed that RADAR will be able to help online publications create interesting clickable content, which, in turn, will allow sites to attract an additional audience and make money on advertising, hi-news.ru  reports.
The Press Association editor Pete Clifton noted that professional journalists will not remain without work, but the bots will help significantly increase the volume of news items to a level that even a well-coordinated team is difficult to cope with.
Now the bots are already working in a number of large media, but they still need editorial and fact-checking - the program cannot always distinguish the real news from a joke, for example, therefore, it still needs control from the person.