E-elmin formalaşdırılması problemləri üzrə tədqiqatlar davam etdirilir
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 3 saylı şöbəsinin 2017-ci il üzrə 6 aylıq hesabatı müzakirə olundu. Hesabatı tədim edən şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev yarım il ərzində görülmüş işlərin nəticələri haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, şöbədə institutun əsas elmi istiqaməti çərçivəsində e-elmin formalaşdırılması problemləri üzrə tədqiqatlar aparılmış, e-elmin müasir elmi-nəzəri problemləri ilə bağlı araşdırmalar davam etdirilmişdir. Həmçinin e-elmin formalaşması və inkişafını xarakterizə edən indikatorların analizi aparılmışdır.
T.Fətəliyevin sözlərinə görə, beynəlxalq səviyyədə qabaqcıl e-elm layihələri araşdırılmış və EGI – Avropa qrid infrastrukturu timsalında açıq proqram vasitələri əsasında e-elmin səmərəli inkişafı məsələlərinə baxılmışdır. Vətəndaş elminin inkişafının spesifik xüsusiyyətləri, müasir texnologiyaların və sosial media vasitələrinin ona təsir mexanizmləri təhlil olunmuş və həyata keçirilməsində açıq kodlu proqram vasitələrindən istifadə imkanları göstərilmişdir.
Şöbədə, həmçinin e-elmin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məsələləri araşdırılmış, onun səmərəli, fasiləsiz və etibarlı fəaliyyətinə dəstək olan e-texniki xidmət sisteminin yaradılması üçün müvafiq təkliflər işlənmişdir. Böyük həcmli elmi verilənlərin toplanması, saxlanması və intellektual emalı üçün Verilənlər haqqında elmin (Data science) perspektiv məsələləri öyrənilmişdir.
Şöbənin elmi-tədqiqat fəaliyyətinin nəticələri barədə məlumat verən məruzəçi  bir sıra məqalələrin çap edildiyini və elmi konfranslarda müzakirə olunduğunu diqqətə çatdırdı.
O, elmi-innovasiya fəaliyyəti çərcivəsində planlaşdırılmış işlər barədə də məlumat verərək bu istiqamətdə AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun maliyyələşdirdiyi qrant layihəsi üzrə tədqiqatların aparıldığını söylədi.

Research on E-science formation continues
The semiannual report of Department No.  3 of the Institute of Information Technology of ANAS for 2017 was discussed. Delivering the report head of department Tahmasib Fataliyev informed about the results of the work done over half a year. He noted that researches on the problems of e-science formation were carried out, researches on modern scientific-theoretical problems of e-science continued. Also, the analysis of indicators characterizing the formation and development of e-science was conducted.
According to T.Fataliyev, advanced e-science projects at the international level were studied and the issues of e-science's efficient development based on EGI-Europe's clear infrastructure were discussed. Specific features of the development of civil science, influence mechanisms of modern technologies and social media tools were analyzed and the possibilities of using open source software were demonstrated.
At the department the issues of ensuring the security of e-science were researched, relevant recommendations for creating an e-service system that supports its efficient, uninterrupted and reliable operation were developed.  Perspectives of   Data science for  the collection , storage and intellectual processing of large-scale scientific data were studied.
Speaking about the results of the department's research activities, the reporter noted that some articles were published and discussed at scientific conferences.