Maşın təliminə əsaslanan alqoritm havada olan zərərli qarışıqları analiz edəcək.
Havanın çirklənməsi ekologiyanın ən əsas problemidir. Atmosferi çirkləndirən maddələrin təxminən 90 faizi antropogen mənşəyə malikdir. Bu, istehsalat tullantılarının saxlanılmasında yol verilən nöqsanlar, uçan üzvi birləşmələrin sızması və yanacağın yandırılması ilə bağlıdır.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının məlumatına əsasən, havada olan zərərli maddələr hər il bütün dünyada təxminən 7 milyon insanın ölümünə səbəb olur. Atmosfer çirklənmələrini onkoloji və ürək-damar xəstəlikləri ilə əlaqələndirirlər.
Havanın çirklənmə səviyyəsini avtomatik monitorinq stansiyaları ölçür. Onların mənfi cəhəti yüksək qiymətə malik olmasıdır. Belə ki, stansiyanın işləməsi üçün böyük vəsait tələb edən yüksək dəqiqlikli alətlər lazımdır.
naked-science.ru saytının məlumatına görə, ABŞ-ın Los-Anceles Kaliforniya Universitetinin alimləri kiçik portativ qurğuların köməyilə çirklənmə səviyyəsini izləməyə imkan verən texnologiya hazırlayıblar. Ölçmələr üçün yalnız linzasız holoqrafik mikroskop və smartfon lazımdır. Mikroskop çirkləndirici hissəciklərin şəkillərini çəkərək 30 saniyə ərzində 6,5 litr havanı emal edir. Təsvir smartfonun köməyilə serverə ötürülür və yeni alqoritm hissəciklərin forma və ölçüsünü analiz edir.
İstehsalçılar bildiriblər ki, “c-Air” adlı qadcetin ölçmələrinin dəqiqliyi müasir monitorinq stansiyalarının dəqiqliyi ilə müqayisə oluna bilər. Qurğuların nisbətən aşağı qiyməti onları, hətta çətinliklə gedilə bilən nöqtələrdə yerləşdirməyə imkan verəcək ki, bu da əhalisi az olan regionlar üçün olduqca aktualdır. Böyük şəhərlərdə bu kimi sistemləri şəbəkəyə birləşdirmək və atmosfer çirklənmələri haqqında böyük məlumatlar əldə etmək mümkün olacaq.

Smartphones measure the level of air pollution
Air pollution is a major environmental problem. About 90% of substances polluting the atmosphere have anthropogenic origin. These are emissions associated with burning fuel, leaking volatile organic compounds, errors in the storage of production waste. There are also non-anthropogenic sources of pollution, such as forest fires.
According to the World Health Organization, annually harmful substances in the air cause premature death of about 7 million people around the world. Atmospheric pollution is associated with cancer and cardiovascular diseases.
The level of air pollution is measured by automatic monitoring stations. The disadvantage of these facilities is their high cost, since expensive high-precision tools are needed for the operation of the station.
Scientists at the University of California at Los Angeles have developed a technology that will track pollution levels with small portable devices. For measurements, only a lensless holographic microscope and a smartphone are needed, naked-science.ru  reports. The microscope processes 6.5 liters of air in 30 seconds, making photos of suspended particles of contaminants. Using a smartphone, images are transferred to a remote server, and the self-learning algorithm analyzes the size and shape of the particles. The gadget is called c-Air.
According to the developers, the accuracy of c-Air measurements is comparable to the accuracy of modern monitoring stations. The relatively low price of devices will allow them to be placed even in hard-to-reach locations, which is important for sparsely populated areas. In large cities, such systems can be combined into a network and receive a huge array of data on atmospheric pollution.