Daşınan elektronika ailə münaqişələrinin qarşısını alacaq
Cənubi Kaliforniya Universitetinin mütəxəssisləri ailə münaqişələrini öncədən təxmin edən daşınan sensorlar üzərində çalışır. Smartfon sensorlardan informasiyanı toplayaraq təhlil edir, sonra mümkün münaqişə və onun həlləri haqqında xəbərdarlıq edir.
4pda.ru saytının məlumatına görə, layihə laboratoriya şəraitində testdən keçirilib. Könüllülər müxtəlif suallara cavab verib, problemlərdən anonim danışıblar ki, bu da tədqiqatçılara bir çox məlumat toplamağa imkan verib.
“Biz sensorlardan bioloji siqnalları toplayırıq. Bu, insanın adi gözlə görə bilməyəcəyi informasiya mənbəyidir”, – deyə tədqiqatın həmmüəllifi Teodor Çaspari bildirib.
Təcrübə zamanı sensorlar bədənin temperaturunu, nəbzi və tərləmənin həcmini, eləcə də iştirakçıların danışıqlarının məzmunu və miqdarını müəyyən edib. Süni intellekt əldə olunmuş məlumatlar əsasında münaqişəli vəziyyəti 86 faiz dəqiqliklə aşkar edə bilib.
İstehsalçılar, həmçinin münaqişə başlayanadək 5 dəqiqə ərzində onun qarşısını almaq üsullarının axtarışı üçün alqoritmdən istifadə edirlər.

24 April 2017 - 14:35 | Technological innovations
The University of Southern California is working on wearable sensors that anticipate conflicts in married couples. The smartphone collects information from sensors and analyzes it, and then notifies about a possible conflict and its solutions. The project was tested in the laboratory, and the developers interviewed the volunteers. Each of the participants answered questions and anonymously told about the problems, thanks to which researchers gathered a lot of information.
"We collect biological signals from sensors - this is a source of information that a person can not notice with the naked eye," said study co-author Theodor Chaspari.
The sensors determined the body temperature, pulse and sweating volume. In this case, the portable device recorded the conversations of participants, determined the content and number of conversations. Based on the obtained data, artificial intelligence could recognize the conflict situation with a probability of 86%.
"We have worked with psychology and family projects for a long time," said Adela Timmons, the project leader. "We analyzed the information and connected the artificial intelligence to see if it's possible to determine the conflicts and the likelihood of their occurrence."
Developers also use the algorithm to find ways to prevent a quarrel 5 minutes before it starts. Theoretically, the necessary software can be ported to commercial portable electronics, but scientists consider this a difficult task.