İlk trilyoner süni intellekt üzrə mütəxəssis olacaq
Dünyanın ilk trilyoneri süni intellekt və müvafiq sahələr üzrə mütəxəssis olacaq. nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, bu haqda amerikalı sahibkar, investor və milyarder Mark Kyuban bildirib.
“Əgər siz dərin təlim, neyroşəbəkələr və bu kimi texnologiyaları tətbiq etməyə başlamırsınızsa, uduzacaqsınız”, – deyə Kyuban qeyd edib. O, kompüter çipləri və məlumatların işlənməsi sistemlərinin təkmilləşdirilmiş texnologiyalarının süni intellekti yeni sahələrə (məsələn, sığorta sektoru) tətbiq etməyə imkan verdiyini söyləyib.
Futuroloq Tomas Freyin fikrincə, 2030-cu ildə dünyanın ən böyük İnternet şirkəti “Microsoft”, “Google” və “Amazon” kimi nəhəngləri sıxışdıran onlayn məktəb olacaq. Bu kimi şirkətlərdə trilyoner olmaq üçün böyük şans olacaq. Lakin trilyoner olmağa ən uyğun namizəd hələ ki, sahibkar və filantrop Bill Qeyts hesab edilir. Hazırda onun kapitalı 85 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilir.
Qeyd edək ki, “Google” şirkəti süni intellektin tətbiqindən sonra 9 milyard dollar məbləğində əlavə gəlir əldə edib.

The world’s first trillionaire will be an artificial intelligence entrepreneur
American billionaire Mark Cuban says the world’s first trillionaires will be the ones who invest in artificial intelligence technology (AI).
“I am telling you, the world’s first trillionaires are going to come from somebody who masters AI and all its derivatives and applies it in ways we never thought of,” the Shark Tank billionaire said on Sunday at the SXSW Conference and Festivals in Austin.
Faster than ever computer processors along with exponentially larger data sets are currently laying the cornerstone for the rapid development of artificial intelligence to new industries like insurance, according to Cuban.
“We will see more technological advances over the next ten years than we have over the last thirty. It’s just going to blow everything away,” he said.
Many investors invest in start-ups that develop products based on artificial intelligence. But not all experts see this as a guarantee of success. According to the futurist Thomas Frei, the world's largest Internet company in 2030 will be an online school that will squeeze today's giants Microsoft, Google and Amazon. Such a company will have all chances to become a trillionaire. However, the businessman and philanthropist Bill Gates is still the most likely candidate for a trillion-dollar fortune. At the moment, his capital is estimated at $ 85 billion, but, according to some estimates, by the 2040s his fortune will reach a trillion dollars.