Cənubi Koreya şirkətlərindən biri dünyasını dəyişmiş insanları “diriltməyə” imkan verən mobil proqram hazırlayıb.
rueconomics.ru saytının məlumatına görə, söhbət olduqca real görünən üçölçülü avatarların yaradılmasından gedir. Bu ideya layihə müəllifi Yen Yun Limin ağlına nənəsinin ölümündən sonra gəlib.
“Ölmüş insanların üçölçülü surətləri ilə ünsiyyət qurmaq və selfi çəkdirmək artıq mümkündür”, – deyə bildirən Y.Lim proqramın saxta olmadığını qeyd edib.
Hazırda proqram olduqca populyardır. İstehsalçılar gələcəkdə smartfonlara skan texnologiyasını inteqrasiya etməyi planlaşdırırlar. Bunun sayəsində istifadəçilər vəfat etmiş yaxınlarının 3D-surətini mütəxəssislərə müraciət etmədən yarada biləcəklər.

App creates selfies with avatars of dead relatives
Specialists of one of the South Korean companies have developed a mobile application that allows to "revive" dead people.
As reported by rueconomics.ru, it is about creating three-dimensional avatars that look very realistic. According to the author of this project, Yong Yun Lim, the idea of creating such avatars came to her after the death of her grandmother.
Three-dimensional copies of the departed into the world of another "come to life." With them, as Lim said, you can communicate and even do selfies. The developer noted that this is not a fake. Reality, she said, is in the mind of a person.
The South Korean application is very popular. The developers promised in the future to integrate their scanning technology into smartphones, so that users themselves could create avatars, without seeking help from specialists.