İsraildə il ərzində 1500 ton plastik tullantı yaranır ki, onun da təxminən 75%-i tullantı poliqonlarına atılır. Tullantıların açıq havada yandırılmaqla utilizasiyası xeyli xammalın itirilməsi ilə yanaşı, yaranan zəhərli qazların ətraf mühiti çirkləndirməsinə səbəb olur. Bu da insanların sağlamlığı üçün ciddi təhlükə yaradır. Hesablamalara görə, hazırda dünyada milyardlarla ton plastik tullantı mövcuddur.
polimers.at.ua saytının məlumatına görə, İsrailin ətraf mühitin mühafizəsi nazirliyi plastik tullantılardan neft əldə etməyə imkan verən zavod tikib. Zavodda bir ton plastik tullantıdan 600 kq neft almaq mümkündür. Emal məqsədilə plastik kütlədən hazırlanmış istənilən məmulatların tullantılarından – torba, boru, mətbəx ləvazimatları, mebel və oyuncaqlardan istifadə edilir.
Yeni texnologiyalar plastik tullantıların yandırılmasından xeyli istilik enerjisi və 1000 tona qədər neft almağa imkan verir. Texnologiya polimerlərin bir növü olan plastik kütlənin tərkib hissələrinə parçalanmasına (depolimerizasiya) və əsas tərkib olan neftin seperasiyasına əsaslanır. Əldə edilmiş neft neft emalı zavoduna göndərilir. Bununla da “neft-polimer-məmulat”, “məmulat-tullantı-neft” itkisiz qapalı emal həlqəsi yaradılır.
Dünyada analoqu olmayan bu texnologiyanın sınağı uğurlu olarsa, o, bərk neft məhsullarının utilizasiyası texnologiyalarında inqilaba səbəb olacaq.

Israel has built a plant for the production of petroleum substitute from plastic waste
State-owned company of the Ministry of Environment in Ramat Hovevei launched a production line of oil substitute from plastic waste, according to the Israeli portal Mignews.com
The cost of the plant - 10 million NIS. From one ton of plastic waste produced 600 kg of oil. In production are all kinds of plastic waste - plastic bags, packaging, toys, furniture, agricultural wastes.
In Israel, every day is going to 1500 tons of plastic waste. Most of them (75%) simply discarded in landfills, but the new plant will receive waste from about 1,000 tons. The plant in Ramat Hovevei the process of depolymerization, which is obtained by the end of oily raw material.
CEO, Dr. Gilad Golub said: "According to current practice, the plastic waste is simply disposed of in landfills, where they will remain for thousands of years the Company has developed a unique technology, which is unique in the world, we decompose the plastic, which is a kind of polymer, on.. components. One of them is oil, and we take plastic waste and convert them into oil. Thus, we get a substitute of oil, which is sent to a refinery. this reduces the need for buying oil abroad. "
If the Israeli experiment on the processing of plastic waste into oil proves successful, it could become a revolution in the field of fuel production and utilization of solid petroleum products. According to the most conservative estimates every year in landfills are millions of tons of plastic waste.