Yarasa-robot təqdim olunub
ABŞ-ın İllinoys Universiteti və Kaliforniya Texnologiya İnstitutunun mühəndisləri yarasa obrazında robot hazırlayıblar. Cəmi 93 qram çəkiyə malik olan Bat Bot robotunun qanadları arasındakı məsafə 47 sm-ə bərabərdir.
hitech.vesti.ru saytının məlumatına görə, Bat Bot robotu canlı yarasada olduğundan demək olar ki, dörd dəfə daha az “oynağa” malikdir. Möhkəm konstruksiya və karbon lifindən olan “onurğa” bu gün onun dünyanın ən elastik avtonom uçan robotlarından biri olmasına səbəb olub.
Dron bir-birindən asılı olmadan hər iki “qanadını” yelləmək imkanına malikdir. Onun “qabırğaları” və digər “sümükləri” 3D-printerdə çap edilib, skeletə isə 56 mikron qalınlığında çox nazik, elastik silikon membran yerləşdirilib. Bütün bunlar Bat Bot-a demək olar ki, eynilə əsl yarasanın uçuş mexanikasını təqlid etməyə, onun manevrlərini təkrarlamağa imkan verir.
Uçan robotun kvadrokopterlər qarşısında əsas üstünlüyü enerjiyə qənaət etməsidir. “Kürəyinə” bərkidilmiş mikro motorlar və “oynaqların” vəziyyətini fiksasiya edən tənzimləyicilər hesabına Bat Bot uçuşa daha az enerji sərf edir. Yüksək manevr qabiliyyəti isə dronlara binalara daha yaxın məsafədən hərəkət etməyə (məsələn, axtarış-xilasetmə əməliyyatları və ya tikinti sahəsinin monitorinqi zamanı), uçuşun səssizliyi isə vəhşi təbiəti müşahidə etməyə imkan verir.

03 February 2017 - 11:00 | Technological innovations
Engineers from the University of Illinois at Urbana-Champaign (USA) and California Institute of Technology have designed a robot in the image of a bat. Bat Bot weighs very little - only 93 grams, and the scope of its wings up to 47 centimeters.
According to hitech.vesti.ru, at the Bat Bot almost four times less joints than the living being (9 vs. 40), but the sturdy construction and the "backbone" of carbon fiber make it one of the most flexible autonomous flying robots to date.
The drone is capable of both wings flap independently of each other, his ribs and other "bones" printed the 3D-printer, and a skeleton stretched very thin, elastic silicone membrane 56 microns thick. All this allows Bat Bot almost exactly mimic the flight mechanics of the bats, turning sharply, swoop down and perform other maneuvers.
The main advantage of the flying robot is energy savings. By micromotors attached to the "back", and sensors, fixing the position of the joints, Bat Bot spends flying much less effort. Greater maneuverability allows to use drones in close proximity to buildings (for example, during a search-and-rescue operations or monitoring the construction site), and the flight of silence - to observe the wildlife.