Bir neçə şirkətdən ibarət blokçeyn konsorsiumu yaradılıb
Məlumat bazalarının təşkili sistemi olan blokçeyn virtual valyutalarla aparılan əməliyyatlar barədə informasiyanın saxlanılması üçün istifadə olunur və böyük əməliyyatların aparılması üçün vaxta xeyli qənaət etməyə imkan verir. Bu texnologiyanın bank fəaliyyətində də tətbiqi mümkündür.
“Cisco”, “Bosch”, “Foxconn”, “Gemalto” və bir neçə digər şirkətin iştirakı ilə “Əşyaların İnterneti” (Internet of Things, IoT) məhsullarının təhlükəsizliyinin artırılması və yaxşılaşdırılması üçün blokçeyn texnologiyasından istifadə məsələləri ilə məşğul olacaq konsorsium yaradılıb.
dailycomm.ru saytının məlumatına görə, alyans iştirakçıları bu texnologiya əsasında paltaryuyan maşınlardan tutmuş, nəqliyyat konteynerlərinədək müxtəlif “IoT” qurğuları arasında məlumat mübadiləsi üçün bölüşdürülmüş məlumat bazası və protokol hazırlamaq niyyətindədirlər.
“Bosch Software Innovations”ın rəhbəri Dirk Slama sənaye sahəsində blokçeynin tətbiqi üçün böyük imkanların mövcud olduğunu söyləyib. “Bizim əsas məqsədimiz mürəkkəb şəbəkələrdə əksər sövdələşmə iştirakçıları tərəfindən məhsulların istehsalı, nəql edilməsi və dəstəklənməsi haqqında mühafizə olunan informasiya reyestrinin yaradılmasıdır”, – deyə D.Slama bildirib.

Cisco, Bosch and Foxconn Create an IoT Blockchain Consortium
Three leading tech players, CiscoBosch, and Foxconn have joined hands to create a blockchain consortium. The group will be focusing on implementing Bitcoin’s underlying technology to the Internet of Things segment.
Cisco is known for its networking and telecom prowess. Similarly, Bosch has a strong foothold in the consumer electricals market while Foxconn is known for manufacturing consumer electronics. With IoT being another hot segment, the three tech partners are in the right place at the right time. Other participants in the consortium include Bank of New York Mellon, Gemalto — a security company and other blockchain startups like ConsenSys, BitSE, and Chronicled.
According to dailycomm.ru, these companies will be working in collaboration to create a shared IoT blockchain protocol that can connect everyday objects of all sizes to the internet. These networked objects will be able to send and receive data.
The secure and tamper proof nature of cryptocurrency blockchain will be utilized by the consortium to ensure the security of the connection between various IoT devices. The increasing need for securing IoT devices emerged after a massive DDoS attack on the internet exploited several connected devices to do their bidding. With the implementation of IoT devices slated to increase in the coming years, it is the right time to explore all available and potential options.