3D texnologiyasının köməyilə insana üz “çap edilib”
Keçirdiyi xərçəng xəstəliyindən sonra həkimlərin səyi nəticəsində sağalmış pasiyent 54 yaşlı Karlito Konsesayo dünyada 3D-çapın köməyi ilə üz protezi hazırlanan ilk insandır.
Mütəxəssislər xəstənin üzünün şəklini çəkmiş və smartfon proqramından istifadə edərək əməliyyatdan sonra onun yanağındakı şişin kəsilməsi səbəbindən yaranan çatışmayan hissəni bərpa etmişlər.
Tədqiqatçılar ümid edirlər ki, bu texnologiya dünyanın tibbi xidmətləri aşağı səviyyədə olan ucqar yerlərində yaşayan pasiyentlərə çox kömək olacaq.
caxapok.org saytının məlumatına görə, hələ 2008-ci ildə Karlito Konsesayoya ağız boşluğunda inkişaf edən xərçəng xəstəliyinin ən ağır forması olan yuxarı çənə karsinoması diaqnozu qoyulmuşdu. Xərçəng sürətlə yayılaraq üzün sağ tərəfindəki toxumaları məhv etmiş və boğazı zədələmişdir. Lakin həkimlərin köməyilə xəstəlik onun beyninə çatmadan dayandırılmış, bu zaman adamın üzündə böyük bir boşluq əmələ gəlmişdir. Bundan başqa, pasiyent sağ göz yuvası və burnunun bir hissəsini itirmiş, bu da xəstənin depressiyaya düşməsinə səbəb olmuşdur.
“İlk protezim olduqca kövrək idi və tez-tez düşürdü. Mən dəhşətli görünür və özümü tamamilə eybəcər hiss edirdim”, - deyə Konsesayo bildirmişdir.
Lakin 2016-cı ilin fevral ayında ona üzünün çatışmayan hissəsini smartfondan istifadə edərək 3D-çapı ilə bərpa etmək təklif olunmuş, cilalanmış yeni əl protezi Konsesayoya əvvəlki yaşamaq həvəsini qaytarmışdır.

Human face "was published in" with the help of 3D technology
Carlito Conceicao, 54-year-old patient, a cancer survivor, was the first man who made a face prosthesis with help of 3D-printing.
His face was photographed and  after surgery  the missing part of the face was restored by using smartphone application.
This affordable technology can help so many patients who live in the most remote areas of the world where there are minimal health services, the researchers hope.
According to caxapok.org site, back in 2008, Carlito Conceicao was diagnosed with carcinoma of the upper maxilla, an aggressive form of cancer that develops in the upper mouth.
The cancer was spreading rapidly, destroying the tissue on the right side of his face and damaging his throat. Several operations stopped the spread of cancer before it reached his brain, but when the tumor was removed, a huge gaping hole  was appeared. In addition, the patient lost his right eye socket and nose piece, which plunged him into utter depression.
My first prosthesis was fragile and constantly was falling. "I felt completely disfigured and ugly", said Conceicao.
But in February 2016 he was offered an innovative procedure using a smartphone to restore the missing part of face with 3D technology. New polished  hand prosthesis gave him back his willingness to live.