İnstitutun şöbə müdiri İKT sahəsində ən son yeniliklərə dair məruzə edib
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Anar Səmidov institutun elmi seminarında çıxış edərək müasir İKT yeniliklərini diqqətə çatdırıb. O, “Carbon3D” printeri haqqında məlumat verərək qurğunun istifadə etdiyi yeni texnologiyanın 3D-çap sahəsində inqilab hesab edildiyini söyləyib. Bildirib ki, “Continuous Liquid Interface Production” (CLIP) adlandırılmış yeni texnologiyanın iş prinsipi fotohəssas qətranın sərtləşdirilməsi üçün işıq və oksigendən istifadəyə əsaslanır.
Məruzəçi ən kiçik mobil printerdən söz açaraq qurğu vasitəsilə smartfon və planşetin ekranında əks olunan istənilən məzmunu (veb-səhifələr, qeydlər, şəkillər və s.) çap etməyin mümkün olduğunu deyib. Qeyd edib ki, “droPrinter”in əsas özəlliyi çap prosesi zamanı mürəkkəbin tələb olunmamasıdır. “Kickstarter” kraudfandinq (layihənin reallaşdırılması məqsədilə geniş kütlələrdən maliyyə cəlb olunması mexanizmi) platformasında mini-printer üçün maliyyə vəsaiti toplanılır. Cihaz “Bluetooth” vasitəsilə mobil telefona qoşulur, “iOS” və “Android” əməliyyat sistemlərini dəstəkləyir.
A.Səmidov qeyri-adi “SnapJet” qurğusu haqqında da məlumat verərək onun istənilən smartfonun ekranından fotoşəkili çap edə bildiyini söyləyib. Bildirib ki, qurğu rəqiblərindən simli və ya simsiz bağlantı tələb etməməsi ilə fərqlənir. Fotoşəkili çap etmək üçün istənilən smartfonu ekranı üzü aşağı olmaq şərtilə “SnapJet”in üzərinə yerləşdirərək düyməni sıxmaq lazımdır.
O, həmçinin “Scan Wireless” adlı simsiz maus və portativ skanerin üstünlüklərini nəzərə çatdırıb. Qurğunun foto və mətni 400 dpi təsvir ölçüsündə skan etmək xüsusiyyətinə malik olduğunu bildirib.

The head of department made a report on the latest innovations in the field of ICT
Head of department of the Institute of Information Technology-Anar Samidov made a report at scientific seminar and brought to the attention to ICT innovations. He gave information about "Carbon3D" printers. The device used in the new technology in the field of 3D-printing is revolution, he said. Working principles of new technology"Continuous Liquid Interface Production" (CLIP) is to use light and oxygen for making hard the photosensitive resin.
The speaker spoke about the smallest mobile printer for smartphones and tablet device and noted that to display any content (Web pages, notes, pictures, etc.) is possible to print. He noted that the main feature of the "droPrinter" is to require no ink during the printing process. At “Kickstarter”kraudfandinq (financial involvement in the project mechanisms of the wide masses) platform funds for a mini-printer are gathered. The device is connected to mobile phone via “Bluetooth”, “iOS” and “Android” operating systems are supported.
A.Samidov providing information about the unusual device “SnapJet”, said that the device is able to print a photo of any of its smartphone screen. It’s said, the device is distinguished by its competitors does not require a wired or wireless connection. To print photos from any device, including the screen face down is placed on the “SnapJet” need to squeeze button.
He also stressed the benefits of a wireless mouse “Scan Wireless” and a portable scanner. The size of the device to scan photos and text is 400 dpi.