BMT-nin Genişzolaqlı Rabitə üzrə Komissiyası dünyada genişzolaqlı rabitəyə çıxış üzrə hesabat təqdim edib.
Hindistan ABŞ-ı ötərək dünyada ikinci ən böyük internet bazarına çevrilib. Bu ölkədə 333 milyon nəfər “ümumdünya hörümçək toru”na çıxışa malikdir. Birinci yerdə qərarlaşmış Çində 721 milyon insan internetdən istifadə edir.
"Genişzolaqlı rabitənin vəziyyəti" adlı yeni hesabatda qeyd edilir ki, daha zəngin ölkələrdə internetə çıxış doyma həddinə yaxınlaşdığı halda dünyada əhalinin yoxsul təbəqəsinin internetə çıxışı üçün imkanlar hələ ki yüksək templə artmır. Bu da xüsusilə təhsil və səhiyyə sahələrində müşahidə olunan fərqin aradan qaldırılmasına problem yaradır.
“ICTnews” Elektron Xəbər Xidmətinin məlumatında bildirilir ki, qiymətləndirmələrə görə, dünyada 3,9 milyard nəfər internetdən istifadə etmir. Lakin komissiyanın yeni hesabatına əsasən, planetin internetə çıxışı olmayan əhalisinin 55%-i Çin, Hindistan, İndoneziya, Pakistan, Banqladeş və Nigeriyada yaşayır. Bu nəticələr onu göstərir ki, yalnız bir neçə əsas bazarda məqsədyönlü səylər internetə qoşulmuş və internetə qoşulmamış ölkələr arasında "rəqəmsal fərqi" aradan qaldırmaqda köməklik etmiş olardı.
18 sentyabr tarixində Nyu-Yorkda keçirilən Genişzolaqlı Rabitə üzrə Komissiyanın 14-cü görüşü ərəfəsində buraxılmış hesabatda mobil genişzolaqlı rabitənin imkanları haqda optimist fikirlər yer alıb. Hazırda 165 ölkədə “4G” yüksək sürətli mobil şəbəkəsi istifadəyə verilib. ABŞ, Avropa, Yaponiya və Koreyada smartfonların populyarlığı doyma həddinə çatdığından Hindistan və İndoneziya kimi ölkələrin gələcək artımı təmin edəcəyi gözlənilir. Hindistan bu yaxınlarda ABŞ-ı ötərək dünyada ikinci ən böyük smartfon satış bazarına çevrilib.
Hər il BMT-nin Genişzolaqlı Rabitə üzrə Komissiyası tərəfindən çap edilən "Genişzolaqlı rabitənin vəziyyəti" adlı hesabat genişzolaqlı rabitə şəbəkəsinə çıxış və onun qiymət əlçatanlığı barədə unikal qlobal təsvirdir. Hesabata əsasən, BTİ-nin son rəqəmlərinə uyğun olaraq, 2016-cı ilin sonuna 3,5 milyard (dünya əhalisinin 47%-i) nəfər internetdən istifadə edəcək. Ötən il bu göstərici 3,2 milyard olub. BMT tərəfindən daha az inkişaf etmiş ölkələr kimi tanınan 48 ölkədə böyük irəliləyiş qeydə alınıb, həmçinin ilin sonunadək az inkişaf etmiş ölkələrin əhalisinin 15%-nin internetə çıxışı təmin ediləcək.
Cari ilin məlumatına görə, inkişaf etməkdə olan ölkələrin ev təsərrüfatlarında internetin nüfuzetmə səviyyəsi göstəricisi üzrə Koreya Respublikası əvvəllər olduğu kimi, ev təsərrüfatlarında genişzolaqlı rabitənin yüksək nüfuzetməsi ilə səciyyələnir: 98,8% ev idarəetməsi internetə çıxışa malikdir; Qətər (96%) və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (95%) müvafiq olaraq ikinci və üçüncü yerləri tutub. İslandiyada əhalinin 98,2%-i internetdən istifadə edir. Lüksemburq (97,3%) bu göstərici üzrə Norveçi ötərək ikinci yeri tutub, Andorra (97%) isə Danimarkanı sıxışdıraraq üçüncü yerdə qərarlaşıb.
Monako əvvəlki kimi İsveçrəni cüzi qabaqlayaraq genişzolaqlı stasionar rabitənin nüfuzetməsi üzrə dünya lideridir. Hazırda Monako, İsveçrə, Lixtenşteyn, Danimarka, Niderland, Fransa və Koreya Respublikasında genişzolaqlı stasionar rabitənin nüfuzetmə səviyyəsi 40% -i ötür, 2014-cü ildə belə ölkələrin sayı altı, 2012-ci ildə yalnız birə bərabər idi.
Finlandiya mobil genişzolaqlı rabitə üzrə aktiv müqavilələrin sayına görə dünyada birincidir: 100 nəfərə 144 müqavilə düşür. Sonrakı yerlərdə Sinqapur (142) və Küveyt (139) yerləşib. Mobil genişzolaqlı rabitə üzrə bütün aktiv müqavilələrin təxminən 48%-i Asiya-Sakit okean regionunun payına düşür.
Ümumilikdə hazırda dünyanın 91 ölkəsində əhalinin 50%-dən çoxu internetə çıxış imkanına malikdir, halbuki 2015-ci ildə belə ölkələrin sayı 79 idi. Lakin 2014-cü ildə internetdən istifadə üzrə on aparıcı ölkə Avropada yerləşirdi, cari ildə bu qrupa Bəhreyn (7-ci yer) və Yaponiya (9-cu) daxil edilib. Sahara səhrasından cənubda yerləşən Afrika ölkələrində internetə çıxış üzrə ən aşağı səviyyə qeydə alınıb. Çad, Syerra Leone, Niger, Somali və Eritreyada əhalinin 3%-dən az hissəsi internetə çıxış imkanına malikdir.

3.9 billion people worldwide do not have the Internet access
India has overtaken the United States to become the world's second largest Internet market, with 333 million users, trailing China's 721 million. But a new report released today by the UN Broadband Commission for Sustainable Development also confirms that just six nations ' including China and India ' together account for 55% of the total global population still offline, because of the sheer size of their populations.
While Internet access is approaching saturation in richer nations, connectivity is still not advancing fast enough to help bridge development gaps in areas like education and health care for those in poorer parts of the world, according to the 2016 edition of The State of Broadband report.
Globally, an estimated 3.9 billion people are not using the Internet. But the Commission's new report estimates that, between them, China, India, Indonesia, Pakistan, Bangladesh and Nigeria account for 55% of all unconnected people, while 20 countries ' including the US ' account for a full 75% of those not using the Internet. These findings suggest that targeted efforts in just a few key markets could help enormously in redressing the gaping 'digital divide' between those who are online and those still offline.
Released just ahead of the 14th meeting of the Commission in New York on September 18, The State of Broadband 2016 is optimistic about the potential of mobile broadband, with 165 countries now having deployed '4G' high-speed mobile networks. As smartphone penetration reaches near-saturation in the US, Europe and mature markets in Asia like Japan and Korea, India and Indonesia in particular are expected to drive future growth. India also recently overtook the US to become the world's second-largest smartphone market, with an estimated 260 million mobile broadband subscriptions.
The Commission argues that if today's near-universal basic mobile phone access could be converted to high-speed mobile broadband access, mobile phones could serve as a major accelerator of development, driving rapid progress towards the UN Sustainable Development Goals.
Issued annually, The State of Broadband report is a unique global snapshot of broadband network access and affordability, with country-by-country data measuring broadband access against key advocacy targets set by the Commission in 2011.
The report confirms that according to latest ITU figures, by end 2016 3.5 billion people will be using the Internet, up from 3.2 billion last year and equating to 47% of the global population. Progress in the 48 UN-designated Least Developed Countries has been encouraging, with the Commission's target of 15% of the LDC population online expected to be reached by the end of this year.
This year's figures show that, once again, the top ten developing countries for household Internet penetration are all located in Asia or the Middle East. The Republic of Korea continues to have the world's highest household Internet penetration, with 98.8% of homes connected; Qatar (96%) and United Arab Emirates (95%) rank second and third, respectively.
Iceland continues to have the highest percentage of individuals using the Internet (98.2%), while Luxembourg (97.3%) has surpassed Norway to take second place, and Andorra (97%) takes third place from Denmark.
Monaco remains very slightly ahead of Switzerland as the world leader in fixed broadband penetration, at over 47 subscriptions per 100 inhabitants compared with the Swiss figure of 45%. There are now seven economies (Monaco, Switzerland, Liechtenstein, Denmark, the Netherlands, France and the Republic of Korea) where fixed broadband penetration exceeds 40%, up from six countries in 2014 and just one nation (Switzerland) in 2012.
Finland has the world's highest percentage of active mobile broadband subscriptions, with 144 subscriptions per 100 people, followed by Singapore (142) and Kuwait (139). The Asia-Pacific region accounts for nearly half (48%) of all active mobile broadband subscriptions.
In total, there are now 91 economies where over 50% of the population is online, up from 79 in 2015. But whereas in 2014 the top ten countries for Internet use were all located in Europe, this year sees Bahrain (ranked 7th) and Japan (ranked 9th) join the group. The lowest levels of Internet usage are found in sub-Saharan Africa, with less than 3% of the population using the Internet in a number of countries including Chad (2.7%), Sierra Leone (2.5%), Niger (2.2%), Somalia (1.8%) and Eritrea (1.1%).