Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 1 saylı şöbənin növbəti seminarı keçirildi. Şöbənin böyük elmi işçisi Hicran Gözəlova “Data Science tədrisində dünya təcrübəsinin tədqiqi” mövzusunda çıxış edərək Big Data texnologiyalarının sürətlə inkişaf edərək bütün fəaliyyət sahələrini əhatə etdiyini bildirdi.
Məruzəçi böyük həcmli verilənlərin toplanmasına, emalına, onlardan gizli biliklərin aşkarlanmasına imkan yaradan elm sahəsinin “Data Science” adlandırıldığını vurğuladı. Onun dünyada yüksək templə inkişaf edən bir sahəyə çevrilməkdə olduğunu qeyd edərək, əsas problemlərini diqqətə çatdırdı.
H.Gözəlova Data Science elminin yaranma və inkişaf tarixindən də bəhs edərək, bu sahə ilə məşğul olmaq üçün “data scientist” adlanan yüksəkixtisaslı mütəxəssislərə ehtiyac olduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, “data scientist”lər bu gün ən yüksək tələbat olan peşələrdəndir.
Məruzəçi sonda Azərbaycan təhsil sisteminin hazırkı inkişafı barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, beynəlxalq təcrübəyə əsaslanaraq müxtəlif elm sahələrini əhatə edən “Data Science” fənninin respublikamızda da tədris planına daxil edilməsi müasir dövrün tələblərindəndir.

Seminar on “Studying international experience in Data Science teaching" held
Today, Department No. 1 of the Institute of Information Technology of ANAS held a seminar.  Senior research fellow of the department Gozalova Hijran spoke about “Studying international experience in Data Science teaching", the rapid development of Big Data technologies, which covers all the fields of activity.
"Data Science" is about the large-scale data collection, processing, and revealing the secret knowledge from them, the reporter said. Becoming a rapidly developing area in the world, it has some basic problems, she noted.
referring to the history and development of Data Science, Mrs. Gozalova, mentioned the need for highly skilled professionals named "data scientist" in order to deal with this area. Note that "data scientists" are in high demand today.
The speaker also spoke about the current development of the education system in Azerbaijan. Based on international practice, an inclusion of "Data Science" in the curriculum in the country is one of the requirements of the modern era.