2030-cu ilədək insan beyni bulud xidmətlərinə qoşulacaq
Süni intellekt sahəsində əldə olunmuş nailiyyətləri araşdıran əsas tədqiqatçılardan biri, maşın təlimi və təbii dilin emalı sahələri üzrə “Google” şirkətinin texniki direktoru Rey Kursveyl Nyu-Yorkda keçirilən “Exponential Finance” konfransında çıxışı zamanı 15 il sonra insan beyni və bulud xidmətləri arasında birbaşa əlaqə yaranacağı barədə proqnoz verib.
Beləliklə birbaşa beyindən verilən əmrlərin tapşırığı ilə bulud serverindən nəticə əldə etmək mümkün olan zaman insan intellektinin və kompüter imkanlarının xüsusi hibridi meydana çıxacaq və nəticə yenə də bilavasitə beyinlə qəbul ediləcək.
Onun sözlərinə görə, əlaqə DNT liflərindən istehsal edilmiş xüsusi nanorobotlar vasitəsilə təmin olunacaq. Bunun sayəsində informasiyanı idarə etmək üçün yeni imkanlar yaranacaq.
Qeyd edək ki, Rey Kursveyl görmə imkanları məhdud insanlar üçün nitqin tanınması sisteminin və planşet skanerinin müəllifi kimi də tanınır.

Ray Kurzweil: Humans will be hybrids by 2030
In the future, humans are going to be artificially intelligent. That's the prediction of Ray Kurzweil, director of engineering at Google (GOOGL, Tech30), who spoke Wednesday at the Exponential Finance conference in New York.
Kurzweil predicts that humans will become hybrids in the 2030s. That means our brains will be able to connect directly to the cloud, where there will be thousands of computers, and those computers will augment our existing intelligence. He said the brain will connect via nanobots -- tiny robots made from DNA strands.
"Our thinking then will be a hybrid of biological and non-biological thinking," he said.
The bigger and more complex the cloud, the more advanced our thinking. By the time we get to the late 2030s or the early 2040s, Kurzweil believes our thinking will be predominately non-biological.