AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda növbəti elmi seminar keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev seminarın “12.03.01 – Kompüter elmləri” ixtisası üzrə texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq iddiasında olan Səkinə Ağazadənin dissertasiya işinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
S.Ağazadə “Tibb müəssisələrinin idarə olunmasında informasiya sistemlərinin və texnologiyalarının araşdırılması” adlı dissertasiya işini təqdim etdi. Bildirdi ki, işin əsas məqsədi tibbi proseslərdə və səhiyyə sferasının idarə olunmasında informasiya sistemləri və texnologiyalarının təsirinin öyrənilməsi, müvafiq tövsiyələrin işlənilməsidir. Dissertasiya işində qoyulan məqsədə çatmaq üçün səhiyyə-müalicə müəssisələrinin xarakterik xüsusiyyətləri və keyfiyyət göstəricilərinin müəyyənləşdirildiyini, bu müəssisələrin fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün yeni modelin təklif olunduğunu bildirdi.
Tədqiqat işindən gözlənilən nəticələr, onların elmi və təcrübi əhəmiyyəti məsələlərinə toxunan S.Ağazadə qeyd etdi ki, bu model İSO standartı əsasında hazırlandığına görə, hər növ səhiyyə və müalicə sistemlərində istifadəsi mümkündür.
Məruzəçi Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən İKT-dən istifadəni şərtləndirən mühüm amillər, xəstəxana və xəstələr haqqında informasiyaların araşdırılması, səhiyyə xidmətlərinin göstəriciləri, qabaqcıl ölkələrdə tibbi informasiya texnologiyaları bazarının proqnozu və digər məsələlər haqqında ətraflı məlumat verdi.
Müzakirələrdə iştirak edən texnika elmləri doktorları Ramiz Alıquliyev, Məsumə Məmmədova, texnika üzrə fəlsəfə doktorları Rəşid Ələkbərov, Yadigar İmamverdiyevVüqar MusayevZərifə Cəbrayılova, Şəfəqət Mahmudova, Bikəs Ağayev, Məkrufə Hacırəhimova, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev, şöbə müdiri Səyyar Abdullayev və digərləri mövzu ətrafında müzakirələr apardılar, iddiaçıya təklif və iradlarını bildirdilər.
Sonda göstərilən iradları nəzərə almaqla S.Ağazadənin dissertasiya işinin növbəti mərhələdə müzakirəyə təqdim olunması haqqında qərar qəbul olundu.

The following seminar was held at the Institute September 29, 2014 | 04:00 / Conferences, assemblies
The following seminar was held at the Institute of Information Technology of ANAS. The event was opened by the director of the institute, acad. Rasim Alguliyev. The seminar was devoted to the discussion of the thesis of the candidate for the degree of Doctor of Philosophy in Technology Sakina Aghazadeh in "12.03.01 - Computer Science".
S.Aghazadeh presented her thesis on the "Study of information systems and technologies in the management of medical institutions". The main objective of the thesis is to study the impact of information systems and technologies in the medical processes and the management of healthcare sector, and to present relevant recommendations, she said. To achieve these goals the features and quality of health care and treatment facilities were identified, a new model was offered for evaluating the performance of these enterprises.
S.Aghazadeh touched upon expected results, scientific and practical importance of the research, and noted that as the model was developed basing on the ISO standard, it is applicable in any kind of health and treatment systems.
The reporter gave detailed information about the main factors for the ICT application specified by the World Health Organization, investigating the data on the patients and the hospitals, healthcare service indicators, forecasting the market of medical information technologies in advanced countries, and other issues.
Doctors of Technical Sciences Ramiz Aliguliyev and Masuma Mammadova, PhDs Rashid Alakbarov, Yadigar Imamverdiyev, Vugar Musayev, Zarifa Jabrayilova,  Shafagat Mahmudova, Bikas Aghayev, Makrufa Hajirahimova, Associate professor Alovsat Aliyev, head of department Sayyar Abdullayev and others took part in the discussions, and expressed their suggestions and comments.
Finally, taking into account the comments, S.Aghazadeh’s dissertation  was decided to be submitted for discussion at the next stage.