AzScienceNet-in mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olundu Sentyabr 05, 2014 | 03:39 / Konfranslar, iclaslar
AMEA Rəyasət Heyətində AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin (EKŞ) mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivlərinin müzakirəsinə həsr olunmuş müşavirə keçirildi. Müşavirədə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov, institutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Yadigar İmamverdiyev və digər alim və mütəxəssislər iştirak edirdilər.
Öncə çıxış edən İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev AzScienceNet EKŞ-nin fəaliyyətinin təşkil olunmasında əsas məqsədin Azərbaycan elminin inkişafına töhfə vermək olduğunu bildirdi. Şəbəkənin infrastrukturunun genişləndirilməsini AMEA və bütövlükdə ölkəmiz üçün ən mühüm hədəflərdən biri kimi qiymətləndirdi. Bildirdi ki, AzScienceNet-in texniki imkanlarının təkmilləşdirilməsi, şəbəkəyə yeni texnologiyaların tətbiqi, beynəlxalq əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi qarşıda duran mühüm vəzifələrdir. Alim AzScienceNet-in inkişafına  elmi dəstək verilməsi məqsədilə bu sahədə elmi fəaliyyətin, tədqiqatların gücləndirilməsinin vacibliyini də önə çəkdi.
AzScienceNet şəbəkəsində informasiya təhlükəsizliyi insidentlərini cavablandırma qrupu olan AzScienceCERT xidmətinin əhəmiyyətindən danışan R.Əliquliyev burada təhlil və monitorinq işlərinin daha intensiv aparılması, AzScienceCERT ilə bağlı yeniliklərin geniş ictimaiyyətə çatdırılmasının vacibliyini diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, AMEA-da Wi-Fi texnologiyasının geniş tətbiqi, AzSciencenet EKŞ-nin Hosting, Cloud Computing, EduRoam kimi xidmətlərindən, həmçinin Data Mərkəzin imkanlarından istifadənin genişləndirilməsi akademiya rəhbərliyinin institut qarşısına qoyduğu vəzifələrdəndir.
Sonra baş mühəndis Rəşid Ələkbərov AzScienceNet-in ölkə üzrə infrastrukturunun genişləndirilməsilə bağlı görülən işləri diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, AMEA-nın 32 institut və təşkilatı fiber-optik kabel vasitəsilə AzScienceNet EKŞ-yə qoşulmuşdur. Bununla da həmin qurumlar yüksəksürətli internetə çıxış imkanı ilə təmin olunmuşlar. Bundan başqa, AzScienceNet-in internetə çıxış sürəti 250 Mb/san-yə çatdırılmışdır.
Qeyd etdi ki, ilin sonuna kimi AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutu, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Dendrologiya İnstitutlarının da fiber-optik kabellər vasitəsilə AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulması nəzərdə tutulur.
AMEA-nın Gəncə Bölməsinin şəbəkə infrastrukturunun yenidən qurulduğunu diqqətə çatdıran R.Ələkbərov bölmədə distant tədrisin təşkili ilə bağlı mühüm işlərin görüldüyünü dedi. Bildirdi ki, bu addım Gəncənin elm və təhsil müəssisələrində fəaliyyət göstərən doktorant və dissertantlara informatika fənnindən distant mühazirələrin oxunmasına xidmət edir.
Müşavirədə, həmçinin AzScienceNet-in xidmətlərindən istifadənin genişləndirilməsi məqsədilə institutda seminar və treninqlərin təşkili, şəbəkənin fəaliyyətinin kütləvi informasiya vasitələrində işıqlandırılması məsələləri müzakirə olundu. AzScienceNet-də kadr hazırlığı prosesinin gücləndirilməsi, gənc kadrların şəbəkəyə cəlb edilməsi, Elm Tv-nin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi və digər mövcud problemlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, müvafiq qərarlar qəbul olundu.

В Президиуме НАНА обсуждалось текущее состояние и перспективы развития AzScienceNet Сен 05, 2014 | 03:39 / Конференции, собрания
В Президиуме НАНА состоялась совещание, посвященное обсуждению текущего состояния и перспектив развития  научной компьютерной сети (НКС) AzScienceNet.
В мероприятии приняли участие главный инженер Института информационных технологий НАНА доктор философии по техническим наукам Рашид Алекперов, руководитель отдела института, доктор философии по техническим наукам Ядигяр Имамвердиев и др. ученые и специалисты.
Директор Института информационных технологий НАНА академик-секретарь НАНА академик Расим Алигулиев отметил, что основная цель НКС - внесение вклада в развитие азербайджанской науки. Академик также отметил, что улучшение технических возможностей AzScienceNet, применение в сети новых технологий  и развитие международных связей являются важными задачами. Ученый также отметил важность расширения исследований и научной деятельности в этой области с целью оказания научной поддержки развитию AzScienceNet.
Р.Алигулиев также рассказал о значении службы AzScienceCERT. Он отметил значение проведения оперативного анализа и мониторинговых работ, а также доведение до общества новшеств, касающихся AzScienceCERT. Р.Алигулиев отметил, что применение в НАНА технологии Wi-Fi, а также услуг НКС AzSciencenet - Hosting, Cloud Computing, EduRoam, а также пользование возможностями Data Center являются основными задачами академии.
Затем главный инженер Рашид Алекперов рассказал о мероприятиях, направленных на развитие инфраструктуры AzScienceNet. Р. Алекперов отметил, что 32 института и организации НАНА были подключены к НКС AzScienceNet с помощью фибер-оптических  кабелей. Скорость подключения AzScienceNet к интернету была доведена до 250 Мб/сек. Он отметил, что планируется подключение к сети AzScienceNet с помощью фибер-оптических кабелей Института химических присадок НАНА, Национального музея истории Азербайджана и Института дендрологии.
Р.Алекперов  рассказал о том, что была заново создана сетевая инфраструктура Гянджинского отделения НАНА. Р.Алекперов также рассказал о том, что проводятся мероприятия, направленные на создание дистанционного обучения в Отделении.
На совещании был обсужден вопрос  проведения семинаров и тренингов в институте с целью совершенствования пользования услугами AzScienceNet, а также освещения в СМИ деятельности сети.
Состоялся обмен мнениями усиления по поводу кадров, привлечения молодых кадров в деятельность сети, улучшение деятельности Elm Tv, а также были приняты соответствующие решения.