AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev mayın 8-də Vyanada keçirilən Avstriya Elmlər Akademiyasının illik ümumi yığıncağında iştirak edib. 1945-ci ildən etibarən 8 may tarixində qeyd olunan Avstriyanın azadlıq gününə həsr olunmuş tədbirdə Avstriya Respublikasının Federal Prezidenti Haynts Fişer, Avstriya Elmlər Akademiyasının prezidenti Anton Zeylinger, vitse-kansler və federal nazir Reynhold Mitterlehner, professor Gerhard Kasper çıxış ediblər. Yığıncaqda müxtəlif ölkələrin aparıcı alim və mütəxəssisləri, dövlət rəsmiləri iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, Avstriya Elmlər Akademiyasının yaradılması təklifi 1713-ci ildə alman filosofu Qotfrid Leybnits tərəfindən irəli sürülmüşdür. Elmlər Akademiyası 1847-ci il 14 may tarixində Vyanada təsis edilmişdir. Təşkilat 1947-ci ildə Avstriya Elmlər Akademiyası adlandırılmışdır. Hazırda akademiyanın nəzdində 29 elmi-tədqiqat institutu fəaliyyət göstərir. 770 üzvü və bütün elmi sahələr üzrə əsaslı tədqiqatlar aparan 1300 elmi işçisi vardır.

Director of the Institute of Information Technology, attended the annual general assembly of the Austrian Academy of Sciences May 15, 2015 | 04:00 / Conferences, assemblies
Academician-Secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology of ANAS, acad. R.Aliguliyev attended the annual general assembly of the Austrian Academy of Sciences held on May 8, Vienna, Austria. Federal President of Austrian Republic Heinz Fischer, President of the Austrian Academy of Sciences Anton Zeilinger, Vice-Chancellor and Federal Minister Reinhold Mitterlehner, Professor Gerhard Kasper made speeches at the event, which is held since 1945, dedicated to the Austria's Freedom Day is celebrated on May 8. At the meeting, leading scientists and experts from various countries, was attended by state officials.
Note that the proposal for the establishment of the Austrian Academy of Sciences was put forward by the German philosopher Gottfried Leibniz in 1713. The Academy of Sciences was established in Vienna on May 14, 1847. In 1947, the organization was renamed the Austrian Academy of Sciences. 29 research institutes are operating under the ADA. The academy has 770 members and 1300research fellows in all scientific fields.