Akademik Rasim Əliquliyev Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının Təşkilat Komitəsinə daxil edilib May 24, 2019 | 11:19 / Mühüm hadisələr
Məlum olduğu kimi, 2019-cu ilin 4-11 avqust tarixlərində Bakıda Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası keçiriləcək. Bu barədə qərar Olimpiadanın Baş Assambleyasının 2015-ci ilin yayında Qazaxıstanın Almatı şəhərində baş tutan  iclasında verilib. 2018-ci ildə Yaponiyanın Tsukuba şəhərində keçirilən məktəblilərin Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının bağlanış mərasimində olimpiadanın bayrağı Azərbaycanın nümayəndə heyətinə təqdim olunub.
Bu il ölkəmizdə keçiriləcək 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasına 90-a yaxın ölkədən, təxminən, 500-dən çox şagird və müəllimin qatılacağı gözlənilir.
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Novruz Məmmədovun imzaladığı Sərəncama əsasən, Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının Bakıda keçirilməsi ilə əlaqədar Təşkilat Komitəsi yaradılıb. Həmin Sərəncamda göstərildiyi kimi, AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev Təşkilat Komitəsinə daxil edilib.
Sərəncamda Təşkilat Komitəsinə Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının Bakı şəhərində keçirilməsinə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirməsi tapşırılıb.
Xatırladaq ki, Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası ilk dəfə 1989-cu ildə Bolqarıstanda keçirilib və Azərbaycan bu bilik yarışına 1994-cü ildən qoşulub. Respublikamız bu beynəlxalq tədbirdə 24 dəfə təmsil olunub. Şagirdlərimiz Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasından bu günədək biri gümüş, dördü bürünc olmaqla beş medal qazanıblar.

Academician Rasim Alguliyev is in the Organization Committee of the International Olympiad in Informatics May 24, 2019 | 11:19 / Important events
As it is known, on August 4-11, 2019, the International Olympiad in Informatics  will be held in Baku.  After a successful bid, in October 2015, Azerbaijan became the Future Host for IOI 2019. In September 2018, Azerbaijani delegation received the IOI flag at IOI 2018 in Japan and became Host Country for IOI 2019.
The 31st International Informatics Olympiad to be held in our country this year is expected to be attended by 90 countries and nearly 500 pupils and teachers.
According to the Order signed by the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Novruz Mammadov, the Organizing Committee was established in connection with holding the International  Olympiad in Informatics in Baku. As noted in the decree, the vice-president of ANAS, director of the Institute of Information Technology of ANAS, academician Rasim Alguliyev will is in the Organizing Committee.
Azerbaijan started participation in the IOI in 1994, and since then, it has been part of the IOI community.