Akademik Rasim Əliquliyev Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının Təşkilat Komitəsinə daxil edilib May 24, 2019 | 11:19 / Mühüm hadisələr
Məlum olduğu kimi, 2019-cu ilin 4-11 avqust tarixlərində Bakıda Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası keçiriləcək. Bu barədə qərar Olimpiadanın Baş Assambleyasının 2015-ci ilin yayında Qazaxıstanın Almatı şəhərində baş tutan  iclasında verilib. 2018-ci ildə Yaponiyanın Tsukuba şəhərində keçirilən məktəblilərin Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının bağlanış mərasimində olimpiadanın bayrağı Azərbaycanın nümayəndə heyətinə təqdim olunub.
Bu il ölkəmizdə keçiriləcək 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasına 90-a yaxın ölkədən, təxminən, 500-dən çox şagird və müəllimin qatılacağı gözlənilir.
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Novruz Məmmədovun imzaladığı Sərəncama əsasən, Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının Bakıda keçirilməsi ilə əlaqədar Təşkilat Komitəsi yaradılıb. Həmin Sərəncamda göstərildiyi kimi, AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev Təşkilat Komitəsinə daxil edilib.
Sərəncamda Təşkilat Komitəsinə Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının Bakı şəhərində keçirilməsinə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirməsi tapşırılıb.
Xatırladaq ki, Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası ilk dəfə 1989-cu ildə Bolqarıstanda keçirilib və Azərbaycan bu bilik yarışına 1994-cü ildən qoşulub. Respublikamız bu beynəlxalq tədbirdə 24 dəfə təmsil olunub. Şagirdlərimiz Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasından bu günədək biri gümüş, dördü bürünc olmaqla beş medal qazanıblar.

Академик Расим Алигулиев включен в состав Оргкомитета Международной олимпиады по информатике Мая 24, 2019 | 11:19 / Важные события
Как известно, 4-11 августа 2019 года в Баку пройдет Международная олимпиада по информатике. Такое решение было принято на заседании Генеральной ассамблеи Олимпийского совета Азии в Алматы, Казахстан, летом 2015 года. Флаг олимпиады был представлен азербайджанской делегации на церемонии закрытия Международной олимпиады школьников по информатике, которая прошла в Цукубе, Япония, в 2018 году.
Ожидается, что в 31-й Международной олимпиаде по информатике, которая состоится в нашей стране в этом году, примут участие более чем 500 учащихся и преподавателей из 90 стран мира.
Согласно Распоряжению, подписанному Премьер-министром Азербайджанской Республики Новрузом Мамедовым, Оргкомитет создан в связи с проведением в Баку Международной олимпиады по информатике. Как отмечается в этом Распоряжении, в состав Оргкомитета вошел вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев.
В Распоряжении Оргкомитету было поручено подготовить и реализовать план мероприятий по проведению Международной олимпиады по информатике в Баку.
Напомним, что Международная олимпиада по информатике была впервые проведена в Болгарии в 1989 году, а Азербайджан присоединился к этому конкурсу знаний с 1994 года. Наша республика была представлена 24 раза на этом международном мероприятии. Наши школьники завоевали пять медалей Международной олимпиады по информатике, одну серебряную и четыре бронзовые медали.