“Qeyri-hamar relyefli ərazilərdə maye təchizatı sistemlərinin optimal idarəetmə model və alqoritmlərinin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işi müdafiə olundu Mart 18, 2018 | 04:40 / Konfranslar, iclaslar
Martın 16-da AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Dissertasiya Şurasının növbəti iclası keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan şuranın sədri, AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev iclasın iddiaçı Gülnarə Abbasovanın 3338.01 – “Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi” ixtisası üzrə texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi “Qeyri-hamar relyefli ərazilərdə maye təchizatı sistemlərinin optimal idarəetmə model və alqoritmlərinin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işinin müdafiəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
Dissertasiya şurasının elmi katibi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramiz Şıxəliyev iddiaçı G.Abbasovanın şəxsi işində olan sənədlərlə şura üzvlərini tanış etdi.
Dissertasiya işini təqdim edən G.Abbasova işin aktuallığı, məqsədi, elmi yeniliyi, tədqiq olunan məsələlər, tədqiqat üsulları və praktiki əhəmiyyəti barədə danışdı. Bildirdi ki, əsas məqsəd Azərbaycanın qeyri-hamar relyefli ərazilərində çay əkin sahələrinin yaradılması üçün optimal su təchizatı, suvarılması və aqrotexniki işləri təmin edən kompleks avtomatlaşdırılmış intellektual informasiya idarəetmə sisteminin sintezi üçün model və alqoritmlərin işlənməsidir.
G.Abbasova işdə Azərbaycanın qeyri-hamar relyefli ərazilərində əkin sahələrinin suvarılması üçün mövcud su mənbələrinin, suvarılma üsullarının müqayisəli təhlili əsasında aktual problemlərin araşdırıldığını, qeyri-hamar relyefli ərazilərdə avtomatlaşdırılmış su təchizatı sisteminin boru kəmərlərinin optimal marşrutunun seçilməsi və optimal iş rejimlərinin müəyyən edilməsi modellərinin işlənildiyini, qeyri-hamar relyefli ərazilərdə fəaliyyət göstərən avtomatlaşdırılmış su təchizatı sisteminin ümumi strukturu və idarəetmə alqoritminin, qeyri-hamar relyefli ərazilərdə çay plantasiyasının səmərəli suvarılmasını təmin edən qeyri-səlis idarəetmə alqoritminin işlənildiyini, eləcə də Azərbaycanın qeyri-hamar relyefli ərazilərində çay plantasiyalarının avtomatlaşdırılmış su təchizatı sisteminin işlənildiyini diqqətə çatdırdı. Həmçinin qeyd etdi ki, dissertasiya işində Azərbaycanın qeyri-hamar relyefli ərazilərində yeni çay plantasiyalarının salınması və çay kollarının yetişdirilməsi prosesinin təşkilinin intellektual informasiya idarəetmə sisteminin strukturu və  proqram təminatı işlənmişdir.
Təqdimatdan sonra iddiaçı çoxsaylı sualları cavablandırdı.
Elmi rəhbər, texnika elmləri doktoru, professor Ələsgər İsgəndərov çıxış edərək dissertasiya işi ilə bağlı rəyini səsləndirdi. İşin qeyri-hamar ərazilərdə fəaliyyət göstərən sistemlərdə suyun götü­rülməsi və paylanmasını daha səmərəli təşkil edən üsullar və idarəetmə alqoritmələrinin işlənilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi.
Dosent Ramiz Şıxəliyev dissertasiya işi və avtoreferata dair daxil olmuş rəylər haqqında məlumat verdi.
Dissertasiya işi üzrə rəsmi opponentlər – AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məsumə Məmmədova və texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nizami Cəfərov çıxış edərək dissertasiya işində əldə olunmuş nəticələrin elmi yenilik olduğunu bildirdilər, təklif və iradlarını səsləndirdilər.
Müzakirələrdə iştirak edən akademik Rasim Əliquliyev, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev, texnika elmləri doktoru, professor Cavanşir Məmmədov, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev, texnika elmləri doktoru, professor Məhəmməd Əhmədov dissertasiya işində qarşıya qoyulmuş məqsədə çatmaq üçün əsaslı tədqiqatlar aparıldığını və gələcəkdə bu istiqamətdə araşdırmaların daha da dərinləşdirilməsini tövsiyə etdilər.
İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra gizli səsvermə keçirildi və G.Abbasovaya texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması təklif edildi.

Thesis on theme "Development of optimal control models and algorithms of fluid supply systems in non-smooth relief areas" defended March 18, 2018 | 04:40 / Conferences, assemblies
The next meeting of the Dissertation Council was held at the Institute of Information Technology of ANAS on 16 March. Chairman of the board, academician-secretary of ANAS, director of the institute, academician Rasim Alguliev said that a meeting was dedicated to the defence Gulnara Abbasova’s thesis  titled "Optimal control model and algorithm of fluid supply systems in non-smooth relief areas" on 3338.01 – "Systematic analysis, management and information processing"  speciality.
The academic secretary of the Dissertation Board, PhD, associate professor Ramiz Shikhaliyev acquainted the members of the council with the documentation of the applicant  G.Abbasova.
G.Abbasova, who presented the thesis , spoke about the relevance, purpose, scientific novelty of the work,  research issues, research methods and practical importance.  The main goal is to develop models and algorithms for the synthesis of a complex automated intelligent information management system that provides optimal water supply, irrigation and agrotechnical works for the establishment of tea seeding areas in the uninhabited relief areas of Azerbaijan.
The research examines the current problems on the comparative analysis of existing water sources, irrigation methods for irrigation of sown areas in Azerbaijan's uneven relief areas, the selection of the optimal route of automated water supply system pipelines in non-relief areas and the design of optimal working regimes, the general structure of the automated water supply system operating in relief areas and the management algorithm, the non-fuzzy management algorithm for efficient irrigation of tea plantations in non-relief areas, as well as the automated water supply system of tea plantations in the uninhabited relief territories of Azerbaijan, she noted.
Scientific supervisor, doctor of technical sciences, professor Alesker Iskenderov made a speech on thesis. He pointed out that great importance is given to the development of methods and management algorithms that effectively formulate water distribution and distribution in systems that operate in non-slippery areas.
The opponents of the thesis- corresponding member of ANAS, doctor of technical sciences, professor Masuma Mammadova and PhD, associate professor Nizami Jafarov stated that the results obtained in the thesis were scientific novelties and voiced their suggestions and remarks.
Academician Rasim Alguliev, corresponding member of ANAS,  Dr.Sc., Ramiz Aliguliyev, doctor of technical sciences, professor Javanshir Mammadov, PhD Yadigar Imamverdiyev, PhD, associate professor  Alovsat Aliyev, PhD, Dr.Sc., professor Mahammad Ahmadov recommended to carry out substantive researches in order to achieve the objective of the thesis and to further deepen research in this area in the future.
In the end, a secret ballot was held and a petition was submitted before the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan with regard to granting a PhD degree in technical sciences.