İnstitutun şöbə müdiri Çexiyada elmi ezamiyyətdə olub Noyabr 22, 2016 | 10:55 / Mühüm hadisələr
Avropa İttifaqının II Şərq Tərəfdaşlığı Platformasının İşçi proqramı çərçivəsində 2014-2017-ci illərdə “Əmək bazarında ixtisaslı kadrlara olan tələb və təklifin uyğunlaşdırılması və proqnozlaşdırılması – Avropa İttifaqı və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin təcrübəsi” layihəsi həyata keçirilir. Azərbaycanı bu layihədə təmsil edən ekspert qrupunun tərkibinə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məsumə Məmmədova da daxildir.
Bu layihə çərçivəsində Avropa Komissiyası və Avropanın Təhsil Fondunun dəstəyilə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin nümayəndələrinə ixtisaslı kadrlara olan tələb və təklifin uyğunlaşdırılması və proqnozlaşdırılması üzrə Avropa İttifaqı ölkələrinin təcrübəsi ilə tanışlıq üçün ən uğurlu nümunələr, bu sahədə aparılan elmi araşdırmalar, yeni institusional mexanizmlər təqdim edilir. Həmçinin tələb və təklifin uyğunlaşdırılması və proqnozlaşdırılması üzrə modellərlə tanış olmaq məqsədilə tematik seminarlar təşkil olunur.
15-17 noyabr 2016-cı il tarixlərdə “Bazar iqtisadiyyatına keçid və ixtisaslı kadrlara tələbatın proqnozlaşdırılması zərurəti. Çexiya Respublikasının təcrübəsi” adlı növbəti 5-ci tematik seminar keçirilmişdir. Seminarın proqramının əsasını təşkil edən mövzu və problemlərə Çexiya Respublikasında bu istiqamətdəki təkamül və mövcud vəziyyət prizmasından baxılmışdır. Son 10-15 ildə bazar iqtisadiyyatına keçmiş ölkədə bu sahədə işlənib hazırlanmış mexanizmlər, əmək bazarında insan resurslarına olan perspektiv tələbatın proqnozlaşdırılması metodologiyası, müxtəlif sahələr və bütövlükdə iqtisadiyyat üzrə kadrlara olan tələb və təklifin uyğunlaşdırıması üzrə konkret innovativ vasitələr təqdim edilmişdir.
Müzakirələr zamanı Çexiya təcrübəsi də insan resurslarına olan tələb və təklifin uyğunlaşdırılması və proqnozlaşdırılması probleminin olduqca mürəkkəb, çoxməqsədli, çoxkomponentli və çoxfaktorlu olduğunu bir daha ortaya qoydu və məqbul nəticələrin əldə edilməsi üçün müxtəlif yanaşma, metod və modellərin kombinasiyasından istifadə olunmasının zəruriliyini təsdiqlədi.
Son iki sessiyada Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin əmək bazarında insan resurslarının proqnozlaşdırılması, tələb və təklifin uyğunlaşdırılmasının əsasını təşkil edən informasiya sisteminin yaradılması məqsəd və imkanları hər bir ölkənin nümayəndə heyəti tərəfindən müzakirə edilmişdir. Azərbaycanda ixtisaslı işçi qüvvəsinə tələb və təklifin uyğunlaşdırılması və proqnozlaşdırılması metodologiyasının işlənməsi üzrə öncədən hazırlanmış yol xəritəsi təqdim olunmuşdur.
Daha sonra Çexiya Respulikasının təhsil və məşğulluq üzrə Milli Observatoriyasında görüşlər keçirilmiş, Azərbaycanda ixtisaslı kadrlara olan tələb və təklifin tədqiqi, o cümlədən İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda insan resurslarının intellektual idarə edilməsi istiqamətində aparılan elmi araşdırmalar haqqında ətraflı məlumat verilmiş və əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilmişdir.

Head of department of the institute was on scientific mission November 22, 2016 | 10:55 / Important events
Within  the framework of working  program of the II Eastern Partnership Platform of the European Union "Matching and forecasting of the demand and supply for skilled staff  in the labor market - the experience of the European Union and Eastern Partnership countries''project is being implemented in 2014-2017years. Head of department of the Institute of Information Technology of ANAS, Sc.D., Professor Masuma Mammadova represented the institute in this project.
With the support of the European Commission and the European Training Foundation examples for acquainting with the experience of the European Union countries on  matching  and forecasting of the demand and supply for skilled staff  in the labor market, scientific researches conducted in this sphere,  new institutional mechanisms are presented to representatives of the Eastern Partnership countries. Moreover, thematic workshops are organized for acquainting with models on matching and forecasting of the demand and supply for skilled staff in the labor market.
The 5th thematic workshop named  “Transition to a market economy and necessity of forecasting of  the demand for qualified personnel . The experience of the Czech Republic ", was held on November 15-17, in 2016. In the last 10-15 years, concrete innovative tools on  mechanisms developed in this area, forecasting of perspective demand for human resources in the labor market methodology,  matching  demand and supply  for staff on different areas and economy have  been introduced.
During the discussions, the Czech experience confirmed that matching  and forecasting of the demand and supply for skilled staff  in the labor market is a quite complex, multicomponent and multi-factor process and the importance of using combination of different approach, methods and models to achieve acceptable results.
In the last two sessions, goals and opportunities of  establishment of information system forming the basis of human resources forecasting, matching of  supply and demand  were discussed by each country's delegation.  A road map was introduced on development of methodology of matching and forecasting of the demand and supply for skilled worker in Azerbaijan was introduced.
Later, meetings were held in National Observatory of employment and training of the Czech Republic, investigation of demand and supply for  qualified personnel in Azerbaijan, as well as, information was provided about scientific researches in the direction of intelligent management of human resources at the Institute of Information Technology and cooperation opportunities were discussed.