Təhsil sistemində İKT ixtisasları üzrə standartların beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması modeli işləniləcək Yanvar 26, 2015 | 03:18 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 10 saylı şöbəsinin 2015-ci il  üçün fəaliyyət planı müzakirə olunub. Planı təqdim edən texnika üzrə fəlsəfə doktoru Firudin Ağayev informasiya cəmiyyəti və informasiya texnologiyalarının şöbənin elmi-tədqiqat fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən olduğunu qeyd edərək “Elektron təhsil mühitinin idarə edilməsi və onun metodoloji əsaslarının işlənməsi” mövzusu üzrə elektron təhsil mühitinin mahiyyəti və formalaşdırılması problemləri, elektron təhsil mühitinin bulud texnologiyası və Big Data problemi və s. ilə bağlı araşdırmaların aparılacağını söyləyib.
Bildirib ki, “Təhsil sistemində İKT ixtisasları üzrə standartların beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması modelinin işlənməsi” mövzusunda İKT ixtisasları üzrə tədris proqramlarının müqayisəli analizi üçün riyazi təminatın tətbiqi işlərinin aparılması, ali təhsil müəssisələri üçün İKT ixtisasları üzrə təhsil standartlarının beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılma prosesində proqram təminatının tətbiqi nəzərdə tutulur.
Şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyəti haqqında danışan məruzəçinin sözlərinə görə, cari ildə Naxçıvan və Gəncədə doktorant və dissertantlara İnformatika fənni üzrə distant tədrisdə şöbə əməkdaşlarının iştirakı, yeni qrant layihələrin müsabiqələrə təqdim olunması planlaşdırılır.
“Bu il respublika və beynəlxalq səviyyəli konfranslara 5 tezisin təqdim edilməsi, tanınmış elmi jurnallarda 5 məqalənin dərci nəzərdə tutulur” – deyə bildirən F.Ağayev qeyd edib ki, təhsilin informasiyalaşdırılması və elektron təhsil mühitinin yaradılması mövzularının KİV-də işıqlandırılması da şöbənin fəaliyyət planında öz əksini tapmışdır.
Məruzəçi şöbənin beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açaraq hesabat ili ərzində Rusiya Elmlər Akademiyasının İnformatika Problemləri İnstitutu, Şoloxov adına Moskva Dövlət Humanitar Universitetinin Təhsilin İnformasiyalaşdırılması İnstitutu, Ufa Dövlət Aviasiya Texniki Universiteti, YUNESKO-nun Təhsildə İnformasiya Texnologiyalarının Tətbiqi İnstitutu ilə əlaqələrin yaradılacağını diqqətə çatdırıb.

A model to be developed for the adjustment of standards in ICT in education system January 26, 2015 | 03:18 / Conferences, assemblies
Head of the Department No. 10 of the Institute of Information Technology of ANAS PhD Firudin Aghayev gave detailed information on the planned activities for the current year. According to him, the department staff will conduct researches on information society and information technology, the management of e-education and its methodological bases, the essence and formation of e-education environment, cloud technology in e-education, Big data issues, and so on.
Mathematical operations would be applied for the comparative analysis of the educational programs on ICT field, as well as the software would be applied in the adjustment of the educational standards with the international ones for universities, he mentioned.
According to Mr. Aghayev, the staff of the department is planning to take part in the distant lectures in Informatics delivered to doctoral students and teaching staff of Nakhchivan and Ganja Branches; as well as new grant projects will be submitted to competitions.
"This year, 5 theses are planned to be submitted to national and international conferences, and 5 articles to be published in well-known scientific journals" - he said.
Mr. Aghayev spoke of the international scientific cooperation planned to be established with the Institute of Informatics Problems of the Russian Academy of Sciences, Institute of Education Informatization of Moscow State Humanitarian University after Sholokhov, Ufa State Aviation Technical University, UNESCO Institute for Information Technologies in Education in the reporting year.