Təhsil mühitində sosial şəbəkələrin analizi tədqiq olunur Fevral 19, 2020 | 05:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 17 saylı şöbəsinin növbəti elmi seminarı keçirildi.
Seminarda institutun doktorantı Nuranə Cəbrayılova “Təhsil mühitində sosial şəbəkələrin analizi” mövzusu ilə çıxış etdi.
Məruzəçi bildirdi ki, sosial şəbəkə saytlarının artan xidmətləri və populyarlığı, eləcə də istifadəçilərin sayının və paylaşılan məlumatların günbəgün sürətlə artması sosial şəbəkələrin analizi məsələsini aktual edir. O, sosial şəbəkələrin analizinin şəbəkə üzvləri arasındakı qarşılıqlı əlaqələri araşdırmaq, davranışları təxmin etmək, şəbəkədə məlumat axınlarını modelləşdirmək və klassifikasiya üçün istifadə olunduğunu qeyd etdi. E-təhsilin sosial şəbəkə xidmətlərində mühüm rol oynadığını bildirən gənc alim tələbələrin və şagirdlərin həyatında sosial şəbəkələrin rolunun öyrənilməsinin bir neçə istiqamətə bölündüyünü qeyd etdi. N.Cəbrayılova sosial şəbəkə daxilində müəllim-şagird münasibətlərinin müxtəlifliyindən danışaraq bildirdi ki, sosial şəbəkələrin analizi şəbəkə daxilində aktorlar arasındakı münasibət və əlaqələrə əsaslanır.
O, təhsil, sosial şəbəkə məlumatlarında Big Data analizinin və sentiment analizin aparılmasının vacib rol oynayadığını vurğuladı, sentiment analizin məqsədinin mətndəki fikirlərin tapılması və onların xüsusiyyətlərini müəyyən edilməsindən ibarət olduğunu bildirdi.
AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru akademik Rasim Əliquliyev 4-cü sənaye inqilabının texnoloji yenilikləri nəticəsində cəmiyyətdə smartlaşma prosesinin genişləndiyini nəzərə alaraq İndustry 4.0-ın müasir təhsil siteminə birbaşa və dolayı təsirinin araşdırılmasını da tövsiyə etdi. Ölkədə ailə institutlarının, həmçinin cəmiyyətdə etnokultural vəziyyətin və digər məsələlərin həllinin vacibliyini vurğuladı. O, qeyd etdi ki, sadalanan məsələlərinin həlli məqsədi ilə sosial şəbəkələrin analizi üsullarından istifadə etmək vacibdir.
Akademik nəzərə çatdırdı ki, təhsilin sosioloji tərəfini yaxşı öyrənməklə təhsildə münasibətlərin metrikasını müəyyən etmək mümkündür. O, “təhsil ictimaiyyəti” anlayışı haqqında məlumat verdi və bildirdi ki, təhsil ictimaiyyətinin müxtəlif tipləri mövcuddur: qapalı, açıq, yarımqapalı, multikultural və s. R.Əliquliyev doktoranta şagirdlərin və ali məktəb tələbələrinin İnternet asılılığının təhsil prosesinə və təhsilin keyfiyyətinə təsirinin də araşdırılmasını tövsiyə etdi.

Анализ социальных сетей в образовательной среде Фев 19, 2020 | 05:00 / Конференции, собрания
На семинаре докторант Института Нурана Джабраилова выступила с темой «Анализ социальных сетей в образовательной среде».
Докладчица отметила, что растущая популярность и популярность сайтов социальных сетей, а также быстрое увеличение числа пользователей и общего количества данных актуализируют вопрос анализа социальных сетей. Она отметила, что анализ социальных сетей используется для изучения взаимодействия между членами сети, оценки поведения, моделирования и классификации потоков данных в сети. Заявив, что электронное образование играет важную роль в службах социальных сетей, добавила, что изучение роли социальных сетей в жизни студентов и учащихся разделено на несколько направлений. Н.Джабраилова, говоря о разнообразии отношений учителя и ученика в социальной сети, отметила, что анализ социальных сетей основан на отношениях и связях между акторами внутри сети.
Он подчеркнул, что образование играет важную роль в анализе Big Data и сентиментальном анализе данных в социальных сетях, целью сентиментального анализа является поиск идей в тексте и определение их характеристик.
Вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий академик Расим Алигулиев, принимая во внимание, что в результате технологических новшеств 4-й промышленной революции в обществе расширяется процесс интеллектуализации, также рекомендовал изучить прямое и косвенное влияние İndustry 4.0 на современную систему образования. Она подчеркнула важность решения институтов семьи в стране, а также этнокультурной ситуации в обществе и других вопросов. Он отметил, что для решения перечисленных вопросов важно использовать методы анализа социальных сетей.
Академик отметил, что, хорошо изучив социологическую сторону образования, можно определить метрику отношений в образовании. Он рассказал о понятии «образовательная общественность» и отметил, что существуют различные типы образовательной общественности: закрытая, открытая, полупрофессиональная, мультикультуральная и т. д.  Р.Алигулиев также рекомендовал изучить влияние докторантуры на процесс обучения и качество образования интернет-зависимости учащихся и студентов вузов.
В заключение состоялся широкий обмен мнениями вокруг доклада, были даны ответы на многочисленные вопросы.