Təhsil mühitində sosial şəbəkələrin analizi tədqiq olunur Fevral 19, 2020 | 05:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 17 saylı şöbəsinin növbəti elmi seminarı keçirildi.
Seminarda institutun doktorantı Nuranə Cəbrayılova “Təhsil mühitində sosial şəbəkələrin analizi” mövzusu ilə çıxış etdi.
Məruzəçi bildirdi ki, sosial şəbəkə saytlarının artan xidmətləri və populyarlığı, eləcə də istifadəçilərin sayının və paylaşılan məlumatların günbəgün sürətlə artması sosial şəbəkələrin analizi məsələsini aktual edir. O, sosial şəbəkələrin analizinin şəbəkə üzvləri arasındakı qarşılıqlı əlaqələri araşdırmaq, davranışları təxmin etmək, şəbəkədə məlumat axınlarını modelləşdirmək və klassifikasiya üçün istifadə olunduğunu qeyd etdi. E-təhsilin sosial şəbəkə xidmətlərində mühüm rol oynadığını bildirən gənc alim tələbələrin və şagirdlərin həyatında sosial şəbəkələrin rolunun öyrənilməsinin bir neçə istiqamətə bölündüyünü qeyd etdi. N.Cəbrayılova sosial şəbəkə daxilində müəllim-şagird münasibətlərinin müxtəlifliyindən danışaraq bildirdi ki, sosial şəbəkələrin analizi şəbəkə daxilində aktorlar arasındakı münasibət və əlaqələrə əsaslanır.
O, təhsil, sosial şəbəkə məlumatlarında Big Data analizinin və sentiment analizin aparılmasının vacib rol oynayadığını vurğuladı, sentiment analizin məqsədinin mətndəki fikirlərin tapılması və onların xüsusiyyətlərini müəyyən edilməsindən ibarət olduğunu bildirdi.
AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru akademik Rasim Əliquliyev 4-cü sənaye inqilabının texnoloji yenilikləri nəticəsində cəmiyyətdə smartlaşma prosesinin genişləndiyini nəzərə alaraq İndustry 4.0-ın müasir təhsil siteminə birbaşa və dolayı təsirinin araşdırılmasını da tövsiyə etdi. Ölkədə ailə institutlarının, həmçinin cəmiyyətdə etnokultural vəziyyətin və digər məsələlərin həllinin vacibliyini vurğuladı. O, qeyd etdi ki, sadalanan məsələlərinin həlli məqsədi ilə sosial şəbəkələrin analizi üsullarından istifadə etmək vacibdir.
Akademik nəzərə çatdırdı ki, təhsilin sosioloji tərəfini yaxşı öyrənməklə təhsildə münasibətlərin metrikasını müəyyən etmək mümkündür. O, “təhsil ictimaiyyəti” anlayışı haqqında məlumat verdi və bildirdi ki, təhsil ictimaiyyətinin müxtəlif tipləri mövcuddur: qapalı, açıq, yarımqapalı, multikultural və s. R.Əliquliyev doktoranta şagirdlərin və ali məktəb tələbələrinin İnternet asılılığının təhsil prosesinə və təhsilin keyfiyyətinə təsirinin də araşdırılmasını tövsiyə etdi.

Analysis of social networks in the educational environment February 19, 2020 | 05:00 / Conferences, assemblies
The regular scientific seminar of department No. 17 of the Institute of Information Technology of ANAS was held.
At the seminar, Ph.D. of the Institute Nurana Jabrayilova spoke on the topic "Analysis of social networks in the educational environment."
The speaker noted that the growing popularity of social networking sites, as well as the rapid increase in the number of users and the total amount of data, actualize the issue of analysis of social networks. She noted that the analysis of social networks is used to study the interaction between network members, assess behavior, simulate and classify data flows in the network. Stating that e-education plays an important role in social networking services, she added that the study of the role of social networks in the lives of students and students is divided into several areas. N. Dzhabrailova, speaking about the diversity of relations between teacher and student in a social network, noted that the analysis of social networks is based on the relationships and connections between actors within the network.
She emphasized that education plays an important role in Big Data analysis and sentimental data analysis in social networks, the goal of sentimental analysis is to search for ideas in the text and determine their characteristics.
Academician Rasim Alguliyev, vice president of ANAS, director of the Institute of Information Technology, noted that as a result of technological innovations of the 4th industrial revolution, the process of intellectualization is expanding in society, he also recommended studying the direct and indirect influence of İndustry 4.0 on the modern education system. He emphasized the importance of resolving family institutions in the country, as well as the ethnocultural situation in society and other issues. He noted that to solve these issues it is important to use methods of analysis of social networks.