“Dyson” hava təmizləyicisi olan simsiz qulaqlıqları təqdim edib Fevral 11, 2020 | 02:53 / Texnoloji yeniliklər
“Dyson” inteqrasiya edilmiş hava təmizləyicisi olan simsiz qulaqlıqları patentləşdirib.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının məlumatına görə, Yer kürəsində hər 10 nəfərdən 9-u çirklənmiş hava ilə nəfəs alır ki, bu da ürək-damar, tənəffüs xəstəlikləri, o cümlədən ağciyər xərçənginin inkişaf riskini xeyli artırır. Hava çirkabının yüksək olduğu böyük şəhərlərin sakinləri havadakı potensial təhlükəli mikrozərrəciklərin miqdarını azaldan xüsusi təmizləyicilərdən və ionlaşdırıcılardan istifadə edirlər. Ancaq bunlar əsasən evdə istifadə olunur və küçədəki çirkli havadan qorunmağa yardım etmir.
nanonewsnet.ru saytının verdiyi məlumata əsasən, “Dyson”un patentləşdirdiyi qulaqlıq içərisində havanı özü təmizləyən və dəqiqədə təxminən 12 min dövriyyə fırlanma sürəti ilə hava axını yaradan filtrə malikdir. Qulaqlıqlara daxil olan hava filtrdən keçir və quraşdırılmış çarx təmiz hava axını yaradır. Bu üsulla təmizlənmiş hava istifadəçinin tənəffüs yollarına daxil olur. Qulaqlıqda təmizlənmiş hava ön tərəfə birləşdirən qövs vasitəsilə istifadəçinin üzü istiqamətindəki maskaya ötürülür.

Dyson запатентовала наушники со встроенным очистителем воздуха Фев 11, 2020 | 02:53 / Технологические новшества
Компания Dyson запатентовала беспроводные наушники со встроенным очистителем воздуха.
Согласно данным Всемирной организации здравоохранения, 9 из 10 жителей Земли дышат загрязненным воздухом, что существенно повышает риск развития сердечно-сосудистых заболеваний, болезней дыхательных путей, включая рак легких. Многие жители крупных городов с высоким уровнем загрязнения воздуха, поэтому, пользуются специальными очистителями и ионизаторами, которые сокращают количество потенциально опасных микрочастиц в воздухе. Ими, однако, в основном пользуются дома, и от загрязненного воздуха на улице они не помогут.
Как сообщает nanonewsnet.ru, проект носимого очистителя воздуха, встроенного в накладные наушники, придумали в Dyson. Внутри каждого наушника находится фильтр, который пропускает через себя воздух, и подает его в импеллеры, генерирующие поток воздуха со скоростью вращения около 12 тысяч оборотов в минуту. Очищенный воздух затем подается через дугу, соединяющую наушники спереди, и образует напротив лица пользователя подобие маски.