“Dyson” hava təmizləyicisi olan simsiz qulaqlıqları təqdim edib Fevral 11, 2020 | 02:53 / Texnoloji yeniliklər
“Dyson” inteqrasiya edilmiş hava təmizləyicisi olan simsiz qulaqlıqları patentləşdirib.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının məlumatına görə, Yer kürəsində hər 10 nəfərdən 9-u çirklənmiş hava ilə nəfəs alır ki, bu da ürək-damar, tənəffüs xəstəlikləri, o cümlədən ağciyər xərçənginin inkişaf riskini xeyli artırır. Hava çirkabının yüksək olduğu böyük şəhərlərin sakinləri havadakı potensial təhlükəli mikrozərrəciklərin miqdarını azaldan xüsusi təmizləyicilərdən və ionlaşdırıcılardan istifadə edirlər. Ancaq bunlar əsasən evdə istifadə olunur və küçədəki çirkli havadan qorunmağa yardım etmir.
nanonewsnet.ru saytının verdiyi məlumata əsasən, “Dyson”un patentləşdirdiyi qulaqlıq içərisində havanı özü təmizləyən və dəqiqədə təxminən 12 min dövriyyə fırlanma sürəti ilə hava axını yaradan filtrə malikdir. Qulaqlıqlara daxil olan hava filtrdən keçir və quraşdırılmış çarx təmiz hava axını yaradır. Bu üsulla təmizlənmiş hava istifadəçinin tənəffüs yollarına daxil olur. Qulaqlıqda təmizlənmiş hava ön tərəfə birləşdirən qövs vasitəsilə istifadəçinin üzü istiqamətindəki maskaya ötürülür.

Dyson has patented wireless headphones with an integrated air purifier.
According to the World Health Organization, 9 out of 10 people on Earth breathe polluted air, which significantly increases the risk of developing cardiovascular diseases, respiratory diseases, including lung cancer. Many residents of large cities with high levels of air pollution, therefore, use special cleaners and ionizers that reduce the amount of potentially dangerous microparticles in the air. However, they are mainly used at home, and they will not help from polluted air in the street.
According to nanonewsnet.ru, the design of a portable air purifier built into on-ear headphones was invented in Dyson. Inside each earphone is a filter that passes air through itself and delivers it to the impellers, generating a stream of air with a rotation speed of about 12 thousand revolutions per minute. The cleaned air is then supplied through an arc connecting the headphones to the front and forms a mask in front of the user's face.