“Ford” avtomobil təkərləri üçün 3D-kilid təqdim edib Fevral 05, 2020 | 05:14 / Texnoloji yeniliklər
ABŞ-ın ən böyük avtomobil istehsalçılarından biri olan “Ford” şirkəti avtomobil təkərləri üçün 3D-kilid təqdim edib. Onun hazırlanması zamanı mütəxəssislər sürücünün səsindən istifadə ediblər ki, bu da cinayətkarlara açarın surətini çıxarmağa imkan verməyəcək.
hightech.fm saytının məlumatına görə, mühəndislər sürücünün səsinə əsaslanan unikal konturlara malik qaykalar hazırlayıblar. Proqram əvvəlcə səsi qeydə alır, sonra onu fiziki şəkilə çevirir və 3D-çap zamanı detalın üzərinə qoyur. Detalın bir hissəsi kilid, digəri isə açar olur.
Onlar turşuya və korroziyaya davamlı paslanmayan poladdan istifadə ilə çap edilir. Hər bir qaykanın qeyri-bərabər yerləşdirilmiş, tədricən genişlənən til və batıqlara malik olması cinayətkarların şəklin mum izini yaratmasına imkan vermir.
Mühəndislər qurğunun yaradılması üçün istifadəçilərin tələblərini araşdırıblar. Qeyd edilib ki, bəzi asan əriyən disklər minlərlə dollar dəyərindədir və onlara əlavə mühafizə sistemi lazımdır. Məhsulun fərdiləşdirilməsi bir daha sübut edir ki, 3D-çap avtomobil istehsalında dönüş nöqtəsidir.

Ford представила 3D-замки для колес автомобиля Фев 05, 2020 | 05:14 / Технологические новшества
Ford представила 3D-замки для колес автомобилей. При их создании компания использует голос водителя, поэтому злоумышленники не смогут сделать копию ключа.
Как сообщает hightech.fm, инженеры автопроизводителя разработали гайки с уникальными контурами, основанными на голосе водителя. Программа сначала записывает голосовую дорожку, затем превращает ее в физический рисунок и накладывает на деталь при 3D-печати. Одна часть детали становится замком, а вторая — ключом.
Их печатают с использованием кислотостойкой и коррозионностойкой нержавеющей стали. Для того, чтобы преступники не могли сделать восковой отпечаток рисунка, каждая гайка содержит неравномерно расположенные и постепенно расширяющиеся ребра и вмятины.
Инженеры компании отмечают, что это одно из первых нововведений с помощью 3D-печати, где автопроизводители не просто создали отдельные детали. «Худшее испытание для водителя — когда у машин крадут колеса», — добавили они.
Для создания устройства они изучили потребности пользователей. Инженеры отметили, что некоторые легкосплавные диски могут стоить тысячи долларов и что им нужен дополнительный уровень защиты. «Персонализация продукта — еще одно доказательство того, что 3D-печать является поворотным моментом в производстве автомобилей», — отметили в Ford.