“Ford” avtomobil təkərləri üçün 3D-kilid təqdim edib Fevral 05, 2020 | 05:14 / Texnoloji yeniliklər
ABŞ-ın ən böyük avtomobil istehsalçılarından biri olan “Ford” şirkəti avtomobil təkərləri üçün 3D-kilid təqdim edib. Onun hazırlanması zamanı mütəxəssislər sürücünün səsindən istifadə ediblər ki, bu da cinayətkarlara açarın surətini çıxarmağa imkan verməyəcək.
hightech.fm saytının məlumatına görə, mühəndislər sürücünün səsinə əsaslanan unikal konturlara malik qaykalar hazırlayıblar. Proqram əvvəlcə səsi qeydə alır, sonra onu fiziki şəkilə çevirir və 3D-çap zamanı detalın üzərinə qoyur. Detalın bir hissəsi kilid, digəri isə açar olur.
Onlar turşuya və korroziyaya davamlı paslanmayan poladdan istifadə ilə çap edilir. Hər bir qaykanın qeyri-bərabər yerləşdirilmiş, tədricən genişlənən til və batıqlara malik olması cinayətkarların şəklin mum izini yaratmasına imkan vermir.
Mühəndislər qurğunun yaradılması üçün istifadəçilərin tələblərini araşdırıblar. Qeyd edilib ki, bəzi asan əriyən disklər minlərlə dollar dəyərindədir və onlara əlavə mühafizə sistemi lazımdır. Məhsulun fərdiləşdirilməsi bir daha sübut edir ki, 3D-çap avtomobil istehsalında dönüş nöqtəsidir.

05 February 2020 - 17:14 | Technological innovations
Ford introduced 3D car wheel locks. When creating them, the company uses the voice of the driver, so attackers will not be able to make a copy of the key.
Automotive engineers designed nuts with unique contours based on the voice of the driver, hightech.fm reports. The program first records the voice track, then turns it into a physical drawing and superimposes it on the part during 3D printing. One part of the part becomes a lock, and the second - a key.
They are printed using acid-resistant and corrosion-resistant stainless steel. In order that criminals could not make a wax imprint of the pattern, each nut contains unevenly located and gradually expanding ribs and dents.
The company's engineers note that this is one of the first innovations using 3D printing, where car manufacturers have not just created individual parts. “The worst test for a driver is when they steal wheels from cars,” they added.
To create the device, they studied the needs of users. Engineers noted that some alloy wheels can cost thousands of dollars and that they need an extra layer of protection. “Product personalization is further proof that 3D printing is a turning point in car manufacturing,” Ford said.