AMEA Rəyasət Heyətində bir sıra dövlət rəsmiləri ilə görüş keçirilib Fevral 04, 2020 | 08:51 / Görüşlər
AMEA Rəyasət Heyətində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İqtisadi islahatlar üzrə köməkçisi Natiq Əmirov, Maliyyə naziri Samir Şərifov, Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev ilə görüş keçirilib.
Rəyasət Heyətinin üzvlərinin iştirak etdiyi tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev dövlət rəsmilərini salamlayaraq, son aylar AMEA-da aparılan islahatlar, struktur dəyişiklikləri, yenidənqurma işləri, eləcə də perspektivdə görüləcək işlər barədə ətraflı məlumat verib. AMEA rəhbəri dövlət proqramlarının icrası, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən verilən tövsiyə və tapşırıqların yerinə yetirilməsi üzrə görülən işlərdən danışaraq, ölkə iqtisadiyyatının daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində Akademiya alimlərinin üzərinə düşən vəzifələrdən bəhs edib. Akademik Ramiz Mehdiyev dövlət başçısı tərəfindən AMEA kollektivi qarşısında qoyulan vəzifə və tapşırıqların yüksək işgüzarlıqla yerinə yetiriləcəyinə inamını bildirib.
Sonra AMEA Rəyasət Heyətinin, eləcə də elmi-tədqiqat institutlarının fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsi və optimallaşdırılması istiqamətində geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələrdə AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyliİbrahim Quliyev, vitse-prezidentlər, akademiklər Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov və İşlər İdarəsinin müdiri, professor Elton Məmmədov çıxış edərək təklif və mülahizələrini səsləndiriblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İqtisadi islahatlar üzrə köməkçisi Natiq Əmirov Azərbaycanda aparılan elmi-tədqiqat işlərinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirərək, AMEA alimlərinin ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında rolundan danışıb, taleyüklü məsələlərdə ölkə alimlərinin yaxından iştirakının vacibliyini diqqətə çatdırıb. Maliyyə naziri Samir Şərifov, Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev də AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri tərəfindən səsləndirilən təklif və mülahizələrə münasibətlərini bildiriblər.
Dövlət rəsmiləri Akademiyanın 29 dekabr 2019-cu ildə keçirilən Ümumi yığıncağında qəbul edilmiş AMEA-nın 2020-2025-ci illər üzrə İnkişaf proqramının bu qurumun həyatında əhəmiyyətli dönüş yaradacağına, eləcə də ölkə elminin inkişafına mühüm töhfələr verəcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Rəyasət Heyətinin üzvləri adından dövlət rəsmilərinə minnətdarlığını bildirib, rəhbərlik etdiyi elm ocağının müxtəlif dövlət qurumları ilə əlaqələrinin genişləndirilməsininin son dərəcə vacib olduğunu qeyd edib. O, bütün sahələrdə, xüsusilə ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında AMEA alimlərinin səmərəli elmi-tədqiqat işlərinin tətbiqinin əhəmiyyətli olduğunu deyib.

В Президиуме НАНА состоялась встреча с рядом госчиновников Фев 04, 2020 | 08:51 / Встречи
В Президиуме НАНА состоялась встреча с помощником Президента Азербайджанской Республики по экономическим реформам Натигом Амировым, министром финансов Самиром Шарифовым, министром труда и социальной защиты населения Сахилом Бабаевым.
На мероприятии, в котором приняли участие члены Президиума, президент НАНА академик Рамиз Мехтиев поприветствовал государственных чиновников и дал подробную информацию о реформах, структурных изменениях, работах по реконструкции, проведенных в Национальной академии наук, а также о работе, которую предстоит сделать в будущем. Глава НАНА рассказал о реализации государственных программ, работе проделанной по выполнению рекомендаций и поручений Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Академик Рамиз Мехтиев выразил уверенность, что поручения и задачи, поставленные главой государства перед сотрудниками НАНА, будут выполнены с высокой эффективностью.
Затем состоялся широкий обмен мнениями о дальнейшем совершенствовании и оптимизации деятельности Президиума НАНА и научно-исследовательских институтов. В обсуждениях выдвинули свои предложения и рекомендации первые вице-президенты НАНА академики Иса Габиббейли и Ибрагим Гулиев, вице-президенты академики Дилгам Тагиев, Ирада Гусейнова, Расим Алгулиев, академик-секретарь НАНА, член-корреспондент Аминага Садыгов и начальник Управления делами профессор Эльтон Мамедов.
Помощник Президента Азербайджанской Республики по экономическим реформам Натик Амиров, подчеркнув важность научно-исследовательских работ, проведенных в Азербайджане, рассказал о роли ученых НАНА в социально-экономическом развитии страны и отметил важность тесного участия отечественных ученых в важных для государства вопросах. Министр финансов Самир Шарифов, министр труда и социальной защиты Сахиль Бабаев также поделились своими мнениями по поводу предложений и рекомендаций членов Президиума НАНА.
Государственные чиновники выразили уверенность, что Программа развития НАНА на 2020–2025 годы, принятая на Общем собрании Академии 29 декабря 2019 года, внесет существенный вклад в развитие этого учреждения, а также отечественной науки.
Президент НАНА академик Рамиз Мехтиев выразил признательность госчиновникам от имени членов Президиума и отметил важность расширения связей Академии наук с различными государственными органами. Он отметил важность применение эффективных научно-исследовательских работ ученых НАНА для социально-экономического развития страны.