Yeni alqoritm smartfonun köməyi ilə məhsulların keyfiyyətini müəyyən edəcək Yanvar 30, 2020 | 04:21 / Texnoloji yeniliklər
Tomsk Politexnik Universitetinin tədqiqatçıları tərəfindən yaradılan alqoritm smartfondan istifadə edərək məhsulların keyfiyyətini müəyyən etməyə imkan verir.
Universitetin Avtomatika və Robototexnika kafedrasının müəllimi Olqa Voskoboynikovanın layihəsi südün keyfiyyətini son istifadə müddətinə baxmadan və xüsusi avadanlıqdan istifadə etmədən müəyyənləşdirmək üçün alqoritm hazırlayıb. Təklif olunan alqoritm smartfondan istifadə edərək vizual olaraq müəyyən edilən məhsulun rəng dəyişikliyinə əsaslanır. Tomsk Dövlət Universitetinin mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanan xüsusi polimer matrisin tərkibindəki reagentlər məhsulla qarşılıqlı əlaqə qurur və saxlama müddətindən asılı olaraq rəngini dəyişir. Matrisin işləməsi üçün əsas şərt onun məhsulla təmasıdır. Ancaq bu proses məhsulun dadının dəyişməsinə təsir etmir.
“Nauka” telekanalının məlumatına görə, alqoritm həm südün, həm də digər məhsulların keyfiyyətini təyin etmək üçün istifadə edilə bilər. Bunun üçün matrisin tərkibini dəyişdirmək və ərzaqların müəyyən saxlama qaydalarını seçmək kifayətdir. Hər bir məhsul üçün reagentlərin tərkibi və dozası eksperimental olaraq əldə edilir. Qida parametrlərinə nəzarət məhsulun istehsal, qablaşdırma, çatdırılma və saxlama dövrlərində əhəmiyyətli hesab olunur. Mövcud nəzarət metodları müəyyən kadr hazırlığı və kütləvi istehlakçı tələbatı üçün mövcud olmayan xüsusi avadanlıqları tələb edir.

The new algorithm will determine the quality of products using a smartphone January 30, 2020 | 04:21 / Technological innovations
The national project presents: an algorithm created by researchers of the Tomsk Polytechnic University, allows you to determine the quality of products using a smartphone.
The project of Olga Voskoboinikova, senior lecturer at the Department of Automation and Robotics at TPU, offers a way to determine the quality of milk not by the expiration date and without the use of special equipment. The proposed algorithm relies on a color change of the product, which can be determined visually or using a smartphone. Reagents in a special polymer matrix interact with the product and change color depending on the storage time. The matrix itself was developed by specialists from Tomsk State University, and TPU scientists modify it using reagents. A prerequisite for the matrix to work is its contact with the product, which does not affect the taste of the latter. Scientists plan to incorporate such matrices into existing product packaging at the production stage.
According to the chanel «Наука», the young scientist won a grant under the UMNIK program of the Innovation Assistance Fund. The development can be used to determine the quality of both milk and other products - for this it is enough to change the composition of the matrix and select certain storage conditions. The composition and dosage of reagents for each product is obtained experimentally. Control of food parameters is important at all stages of the product life cycle: production, packaging, delivery and storage. Existing control methods require a certain training of personnel and the availability of special equipment, which is not available to the mass consumer. As Olga Voskoboinikova notes, the project is to automate product quality control in order to exclude the subjective component. An algorithm is being created with which every consumer can get information about the quality of milk directly to their smartphone.