Dünyanın ən böyük teleskopu Günəş səthinin müfəssəl şəklini çəkib Yanvar 30, 2020 | 09:03 / Maraqlı məlumatlar
Amerika Birləşmiş Ştatlarının Milli Elm Fondu (MEF) dünyanın ən böyük yerüstü teleskopu – “Daniel K. Inouye Solar Orbiter Telescope” vasitəsilə Günəş səthinin 30 km məsafədən əks olunan müfəssəl fotoşəkillərini çəkib.
MEF-in verdiyi məlumata görə, əldə olunan bu məlumatlar alimlərə Günəşin fəaliyyətini daha dərindən anlamağa və onun barəsində yeni biliklər əldə etməyə kömək edəcək.
Teleskopun çəkdiyi bu fotoşəkillərdə Günəş səthinin “qaynar” plazma ilə yaxınlaşması açıq-aydın görünür. “Dama-dama struktur”u onun içərisindən yuxarıya meyllənir, kənardan içəri tərəflərə doğru istiqamətlənir. Beləliklə, enerji periferik axın edir.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, adıçəkilən struktur təxminən ABŞ-ın Texas ştatının ölçüsündədir. O, isti, coşqun  qaz və ya plazmanın konvektiv kütlələrindən ibarətdir.
“Bizim artıq həmkarlarımızla birgə ortaq müşahidə və tədqiqat planlarımız var. Bu heyrətamiz araşdırma olacaq” – deyə İsveçrə Fiziki Meteoroloji Rəsədxanasının professoru Luiza Harra “BBC News” telekanalının Rusiya xidmətinə verdiyi müsahibəsində bildirib.

Крупнейший в мире телескоп сделал подробное изображение поверхности Солнца Янв 30, 2020 | 09:03 / Интересная информация
Национальный научный фонд США (MEF) является крупнейшим в мире наземным телескопом – Даниэль К. Через «Inoue Solar Orbiter Telescope» он сделал подробные фотографии, отраженные на расстоянии 30 км от поверхности Солнца.
По данным MEF, полученные данные помогут ученым глубже понять деятельность Солнца и получить новые знания о нем.
На этих фотографиях, сделанных телескопом, видно, что солнечная поверхность приближается к «горячей» плазме. «Структура шашек» наклонена изнутри вверх, направлена наружу к внутренним сторонам. Таким образом, энергия течет по периферии.
По словам экспертов, численная структура примерно соответствует размеру штата Техас США. Он состоит из теплых, возбужденных газов или конвективных масс плазмы.
«У нас уже есть совместные планы наблюдения и исследования с коллегами. Это будет удивительное исследование», - сказала Луиза Харра, профессор швейцарской физической метеорологической обсерватории, в интервью телеканалу BBC News.