"Ölkələrarası inteqrasiya proseslərinin ölçülməsinə bir yanaşma haqqında" mövzusunda seminar keçirildi Oktyabr 21, 2014 | 05:02 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda növbəti elmi seminar keçirildi.  16 saylı şöbənin müdiri Gülnarə Nəbibəyova "Ölkələrarası inteqrasiya proseslərinin ölçülməsinə bir yanaşma haqqında" mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. Beynəlxalq münasibətlərdə inteqrasiyanın rolundan danışan məruzəçi bildirdi ki, inteqrasiya tendensiyası ölkələr arasında qarşılıqlı təsirin daha yüksək səviyyəsidir. O,  makroiqtisadiyyatın üstünlüklərindən istifadə, əlverişli xarici siyasət mühitinin yaradılması və gömrük siyasəti məsələlərinin həllinin inteqrasiyanın əsas məqsədlərindən olduğunu vurğuladı.
Qeyd etdi ki, iştirakçı ölkələrin coğrafi yaxınlığı, ümumi tarixi keçmiş, yüksək siyasi mədəniyyət ölkələrarası inteqrasiyaya təsir edən amillərdir. Ölkələrin inteqrasiya göstəricilərinə isə beynəlxalq müqavilələr və ölkələrin dövlət orqanları arasında keçirilən görüşlərin sayı aiddir.
Məruzəçi, xarici siyasət sahəsində OLAP-texnologiyasına əsaslanan qərarların qəbul edilməsini dəstəkləyən sistemlərdə ölkələrin inteqrasiyası prosesinin əks olunmasını, həmçinin sistem vasitəsilə bir sıra indikatorların avtomatik alınmasını təqdim etdi.

Workshop was held on the "Approach to the measurement of cross-border integration processes" October 21, 2014 | 05:02 / Conferences, assemblies
Head of the department No 16 Gulnara Nabibayova presented the report on the "Approach to the measurement of cross-border integration processes”. The trend of integration is a higher level of interaction between the countries, she stressed. The key objectives of the integration are the use of macro-economy, the creation of a favorable environment for foreign policy, customs policy, she said.
Note that, geographical proximity of the member countries, common history, high political culture are the factors affecting cross-border integration. Integration indicators of the countries include international treaties and the number of assemblies between government bodies.
The reported presented the reflection of the integration process of the countries in OLAP-based decision support systems in foreign policy, as well as, obtaining a number of indicators automatically through the system.